Parlament Europejski przyspiesza pomoc dla rolników

Konieczna jest natychmiastowa pomoc dla unijnego mleczarstwa pogrążonego w poważnym kryzysie. Dlatego na nadzwyczajnym posiedzeniu posłowie z komisji rolnictwa spotkali się z Komisarz Mariann Fischer Boel, która przedstawiła konkretne działania podjęte przez Komisję Europejską. Kryzys finansowy przyniósł spadek popytu, a ceny spadły o połowę od 2007 roku. W czwartek Parlament wyda opinię w sprawie pomocy dla rolników.

 

Protesty zdesperowanych producentów mleka i serów rozlały się po całej Europie. Żądając działań od rządów swoich krajów i od Unii Europejskiej, rolnicy wylewają hektolitry mleka z cystern wprost na ulice, blokują traktorami drogi, wprowadzają do miast stada bydła.
 
W połowie września Parlament przyjął rezolucję popierającą wykorzystanie środków finansowych Wspólnej Polityki Rolnej na walkę z kryzysem mlecznym. Posłowie zażądali również trzystu milionów euro na bezpośrednią pomoc dla najbardziej poszkodowanych rolników. W poniedziałek, komisarz Boel poinformowała, iż Komisja Europejska może przeznaczyć na ten cel 280 milionów euro.
 
Większość posłów, podobnie jak Albert Dess z grupy Europejskiej Partii Ludowej zaakceptowała propozycję komisarz Boel. Niemiecki poseł zastrzegł jednak, iż każde państwo członkowskie powinno samo decydować o tym, do kogo trafi pomoc.
 
Dwa razy więcej od państwa
Dozwolona pomoc rządowa dla rolników indywidualnych wzrośnie dwukrotnie, do piętnastu tysięcy euro na osobę. Dotyczy to pieniędzy, które zostaną wypłacone do końca przyszłego roku. Komisja Europejska przystąpiła właśnie do zmiany zasad przyznawania pomocy przez kraje członkowskie.
 
"Myśląc o przyznawaniu pomocy, musimy pamiętać, iż poszczególne kraje UE są w stanie lepiej lub gorzej radzić sobie z konkurencyjnością", mówił w poniedziałek Luis Manuel Capoulas Santos, portugalski poseł z grupy Socjalistów i Demokratów.
 
Szkocki liberał George Lyon argumentował, że podjęte działania mogą być krzywdzące dla bardziej wydajnych producentów, którzy lepiej radzą sobie z kryzysem.
 
Szybkie działania w trybie kryzysowym
We wtorek rano, biorąc pod uwagę dobro rolników, Parlament zgodził się rozpatrzyć propozycje komisji w trybie pilnym. Dlatego już w czwartek, 22 października, posłowie wydadzą opinię w sprawie dwóch nowych rozwiązań antykryzysowych:
 
Komisja Europejska chce, by kraje UE27 wykorzystały na restrukturyzację swoich sektorów produkcji mleczarskiej pieniądze przeznaczone na opłaty za przekroczenie dopuszczalnych limitów produkcji mleka. Suma ta w normalnych warunkach trafia do budżetu Unii Europejskiej.
 
W wypadku poważnych zakłóceń na rynku mleka, Komisja mogłaby szybko i bez zgody Parlamentu przyjmować rozwiązania stabilizujące. Taka zasada obowiązuje już w innych sektorach gospodarki UE. Pomysł nie podoba się dużej części posłów, gdyż osłabia mechanizm demokratycznej kontroli instytucji UE.
 
"Wystawiamy Komisji czek in blanco i nie mamy pojęcia, jak te pieniądze zostaną wydane", mówił o ostatniej propozycji Martin Häusling z grupy Zielonych. Poseł dodał jednak, iż "potrzebujemy szybkiego rozwiązania, gdyż w przyszłym roku może być za późno". (Parlament Europejski)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj