Korzystna współpraca z niepełnosprawnymi

Zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności niesie wiele korzyści. Dzięki atrakcyjnej ofercie szkoleniowej i odpowiednim regulacjom prawnym zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą nawiązać owocną współpracę.

Rynek pracy otwiera się już nie tylko na pełnosprawnych pracowników, jednak istnieje wciąż wiele barier utrudniających osobom z lekką lub umiarkowaną niepełnosprawnością aktywizację zawodową. Według statystyk pracuje ich zaledwie 6%, głównie w sektorze usług.

Niepełnosprawni mogą korzystać z kilku form zatrudnienia- o ile nie chcą konkurować z osobami zdrowymi, mogą szukać pracy na tzw. zamkniętym rynku. Są to albo zakłady pracy chronionej, spółdzielnie inwalidów lub stanowiska pracy chronionej. Z podjęciem pracy w zwykłym trybie mogą napotkać jednak spore trudności. Konkurencja sprawia, że nie mają pewności stabilnego zatrudnienia i często rezygnują z podjęcia pracy na pełnoprawnych zasadach. Istotnym czynnikiem jest perspektywa utraty stałych świadczeń przysługujących przy zatrudnieniu w zakładach chronionych. W związku z trudnościami w znalezieniu pracy osoby te często podejmują też pracę chałupniczą, telepracę lub inne zajęcia dorywcze, głównie na względu na możliwość wykonywania ich w domu.

Często pracodawcy nie zdają sobie sprawy jak korzystne może być zatrudnienie osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności. Prawdą jest, że przedsiębiorcy boją się nieznanego kierując się utartymi stereotypami, nie biorąc pod uwagę, że lekkie upośledzenie w żadnym stopniu nie dyskwalifikuje takiej osoby jako w pełni wartościowego pracownika. Co więcej, niewielu być może zdaje sobie sprawę z tego, jakie korzyści przysługują im w przypadku zatrudnienia osoby chronionej na rynku pracy. Poczynając od zwrotu kosztów przystosowania stanowiska pracy niepełnosprawnego pracownika poprzez dofinansowanie szkoleń, a przede wszystkim dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych zatrudnionych. Koszty poniesione w związku z adaptacją stanowiska pracy to odpowiednie wyposażenie w postaci dostosowanego sprzętu lub ewentualnej aranżacji pomieszczeń, może wynieść maksymalnie 20-krotność podstawowego wynagrodzenia.

Dofinansowanie do wynagrodzeń zależne jest od wielkości firmy; zakład pracy chronionej może otrzymać odpowiednio 60%, 140% i 160% w zależności od stopnia niepełnosprawności pracownika. Firmy zatrudniające do 25 pracowników lub większe, w których wskaźnik zatrudnienia osób z orzeczeniem wynosi 6%, mogą liczyć na 70% kwot otrzymywanych przez zakłady pracy chronionej. Mali i średni przedsiębiorcy mogą starać się o dofinansowania nawet 90% na szkolenia ogólne i 55% na szkolenie specjalistyczne. Z kolei więksi przedsiębiorcy na szkolenie ogólne – 70% i specjalistyczne – 45 % kosztów.

Jak można poprawić sytuację osób nie w pełni sprawnych i zwiększyć ich obecność na rynku pracy? Ważne jest, aby wzrosła świadomość wśród samych pracodawców- to że bilans zatrudnienia osoby z lekkim upośledzeniem jest dla nich wyłącznie dodatni- uważa pani Sylwia Sędrowicz, ekspert Job Trainings (Grupa Job). Bardzo ważnym elementem jest aktywizacja zawodowa niepełnosprawnych poprzez danie im możliwości rozwoju i zwiększenia kompetencji. Staramy się zapewnić pracownikom nie tylko oferty pracy, ale i szkolenia, bo one są tu kluczem do podniesienia kwalifikacji. Stawiamy na doskonalenie tak wiedzy specjalistycznej, jak i zdolności interpersonalnych. – mówi pani Sylwia Sędrowicz. – Równocześnie zapewniamy szkolenia także pracodawcom, którzy zdecydują się zatrudnić osoby niepełnosprawne. – dodaje.

Projekty tego typu z pewnością podniosą standardy i przede wszystkim szanse na rynku pracy dla osób niepełnosprawnych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj