Outsourcing – pomoc dla firm

© 123rf

© 123rf

Przedsiębiorstwo jest kompletnym organizmem. Aby taki organizm funkcjonował prawidłowo i był konkurencyjny, wszystkie jego komórki powinny działać bez zakłóceń i na najwyższym poziomie. Niestety, nie zawsze jest to osiągalne. Henry Ford twierdził, że jeśli jest chociaż coś, czego firma nie może wykonać wydajniej, taniej i lepiej niż konkurencja, to lepiej poszukać i zatrudnić kogoś, kto wskazane zadanie wykona lepiej. Na tym właśnie polega outsourcing, czyli szeroko pojęty sektor usług dla firm.

Usługi dla firm czyli outsourcing

Nazwa outsourcing oznacza długoterminowe korzystanie z zewnętrznych źródeł. Sam outsourcing polega natomiast na przekazywaniu do realizacji przez firmę zewnętrzną konkretnych zadań albo funkcji, projektów czy procesów. Outsourcing może być pełny, czyli kompleksowy lub selektywny – wybiórczy (dostosowany do konkretnych zadań). Długoterminowe zlecanie zadań na zewnątrz pozwala danej organizacji efektywniej realizować własne cele strategiczne i misję. Do najbardziej popularnych obszarów działalności danej firmy, które chętnie oddaje organizacjom zewnętrznym należy między innymi: zarządzanie kadrami, szkolenia pracownicze, obszar IT, finanse i rachunkowość, podatki, audyt wewnętrzny, zarządzanie środkami trwałymi, zaopatrzenie, obsługa klienta jak również zarządzanie wydrukiem i dokumentami.

Outsourcing za i przeciw

Podstawową korzyścią, która wynika z outsourcingu, jest zasadnicza redukcja kosztów. Z usług firm outsourcingowych organizacje korzystają wtedy, gdy koszt wynajmu firmy zewnętrznej jest niższy niż koszty wewnętrzne. Czasami jednak dla firmy są ważniejsze sprawy, którymi chce się sama zająć. Jest to na przykład osiągnięcie celu, jakim jest wykonywanie usług na najwyższym poziomie, może to być także konkretna specjalizacja pracy. Outsourcing niweluje straty czasowe, które można wykorzystać na realizację ważnych zadań. Ułatwia też koncentrację na najważniejszych celach firmy. Organizacja staje się bardziej elastyczna i wydajna, co skutkuje wzrostem jej wartości na rynku. Poza tym korzystanie z wiedzy ekspertów odnosi również pozytywne skutki, zwłaszcza, że ekspert pracuje tylko wtedy, gdy jest naprawdę potrzebny – własny specjalista musiałby być zatrudniony na etat, co generuje koszty.

Outsourcing ma także swoje negatywne strony. Pułapką mogą być na przykład zbyt duże cięcia kosztów, delegowanie odpowiedzialności na firmę outsourcingową lub zły jej wybór. Nie wszystkie firmy, które świadczą usługi dla biznesu wykonują je na najwyższym poziomie. I o tym należy pamiętać, by odpowiedź na pytanie, jak zeskanować dokument, nie była zbyt skomplikowana w przyszłości.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj