Otwarcie tureckiego rynku wołowiny dla krajów UE

Dzięki informacji uzyskanej z Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Ankarze dostępne są dane nt. otwarcia rynku tureckiego dla importu mięsa wołowego z krajów UE, w tym Polski, a także aktualnego przetargu na dostawy wołowiny na rynek turecki.

Turecki rynek pozostawał od 1998 r. zamknięty dla importu mięsa i żywca wołowego w związku z przypadkami BSE i innych chorób zakaźnych zwierząt hodowlanych. Z zakazu importu do Turcji wyłączone były jedynie nieliczne kraje wolne od BSE, co skutkowało zmniejszoną podażą mięsa importowanego na rynku tureckim. Sytuacja uległa zmianie w maju br. po decyzji Rady Ministrów Turcji o częściowym, kontrolowanym otwarciu rynku Turcji dla importu mięsa.

Do przeprowadzenia przetargów na zakup mięsa i żywca wołowego wyznaczono państwową Agencję ds. Mięsa i Ryb (EBK, www.ebk.gov.tr), która po 2 nieudanych przetargach, w 3 przetargu zakupiła 8 tys. ton mięsa i 17 tys. szt. bydła przeznaczonego na ubój. Wg. informacji EBK mięso i bydło pochodziło z 13 krajów, m.in. z USA, Brazylii, Urugwaju, Argentyny, Chile, Islandii, Norwegii, Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier.

Dodatkowo z Australii zakupiono dla hodowców tureckich 1600 szt. bydła mlecznego rasy Angus. Komisja Europejska uznała częściowe uchylenie zakazu importu za niewystarczające i wezwała Turcję do całkowitego zniesienia zakazu wobec wszystkich krajów UE, a także honorowania w całości koncesji handlowych udzielonych UE w odniesieniu do eksportu żywca i mięsa wołowego na rynek Turcji.

Do połowy września br. tureckie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich (MARA) podtrzymywało informację o ograniczeniu importu mięsa do ww. 4 krajów członkowskich UE, natomiast 19 września br. Rada Ministrów podjęła decyzję nr 2010/822 (publikacja w Dz.U. nr 2010/48 z dn. 23.09.2010 r.) o obniżeniu ceł wwozowych dla mięsa wołowego (z poziomu 225% do 30%) i dla importu bydła żywego (z 135% do 40%) w odniesieniu do całego obszaru UE, które mają obowiązywać do końca br.

Wydany w oparciu o wspomnianą decyzję komunikat rozszerza listę krajów pochodzenia, z których dopuszcza się import mięsa i żywca wołowego o Niemcy (z wyłączeniem Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii), Czechy, Finlandię, Maltę, Włochy (z wyjątkiem Sardynii, Sycylii i Piemontu), Szwecję (z wyłączeniami), Polskę, Grecję, Słowację i Słowenię.

W następstwie procesu liberalizacji importu mięsa wołowego EBK ogłasza kolejne przetargi. Ogłoszenie o przetargu przedstawia nową listę krajów importu oraz szczegółowe warunki dot. przedmiotu składanych ofert. Szczegółowe specyfikacje przetargowe dla świeżego, mrożonego mięsa wołowego przedstawiono na stronie internetowej EBK.

Mięso powinno pochodzić z bydła w wieku do 30 miesięcy następujących ras: Angus, Hereford, Simmental, Charolais, Limousin, Brown Swiss lub ich krzyżówek. Dopuszcza się tusze (pół- i ćwierćtusze) o średniej wadze 250-350 kg, oczyszczone ze skóry, sierści, bez śladów krwi itp. zanieczyszczeń, opatrzone pieczęcią kontroli weterynaryjnej i stemplem ubojni. Mięso musi być poddane wstępnemu schłodzeniu przez 24 godz. w temp. -1/+4 °C, a następnie zamrożone w temp. -40 °C do -18 °C oraz odpowiednio opakowane do transportu. Zwierzęta przeznaczone do uboju muszą być przebadane przez wyznaczonego przez MARA weterynarza (lub służby weterynaryjne kraju, z którym Turcja posiada umowę o wzajemnym uznawaniu świadectw zdrowia), natomiast ubój musi być wykonany zgodnie z islamskimi procedurami i zasadami halal. Łączny czas transportu wraz z ubojem nie może przekroczyć 45 dni.

Wymagane dokumenty:

  • Oryginał faktury
  • Faktura proforma
  • Oryginał świadectwa sanitarnego wydanego przez upoważnionego weterynarza
  • Świadectwo pochodzenia
  • Świadectwo dopuszczenia do konsumpcji/spożycia przez ludzi
  • Dokumenty poświadczenia, że kraj eksportera jest objęty programem badania na obecność w mięsie pozostałości substancji stosowanych podczas hodowli (hormony, antybiotyki) oraz udokumentowanie spełnienia przez kraj eksportera norm w tym zakresie.
  • Raporty z analiz BSE.

Eksport mięsa do Turcji wymaga skrupulatnego wypełnienia wszelkich formalności oraz dochowania zgodności ze specyficznymi zasadami i wymaganiami kraju importera. Władze tureckie zastrzegają sobie prawo zawrócenia z granicy i odesłania do kraju pochodzenia transportu mięsa, dla którego kontrola graniczna wykaże naruszenie dowolnego z badanych parametrów, niezgodność proceduralną lub dokumentową.

Ambasada RP w Ankarze została powiadomiona przez turecką EBK o ogłoszeniu kolejnego przetargu na zakup 10 tys. ton świeżej, chłodzonej wołowiny w postaci tusz wołowych, kod CN 02.01. Przetarg o nr 2010/514854 zostanie przeprowadzony zgodnie z art. 21(b) Ustawy nr 4734. Oferty przygotowane zgodnie ze specyfikacjami przetargowymi powinny być przesłane na wskazany w dokumentach adres do godz. 15:00 dn. 12.10.2010 r. Warunkiem przystąpienia do przetargu jest zakup w EBK specyfikacji przetargowych, których koszt nabycia wynosi 250TL (ok. 167 USD). Szczegółowe informacje nt. przetargu w języku angielskim można znaleźć na stronie internetowej EBK: http://www.ebk.gov.tr/sdetay.asp?id=1027&did=154

Import zostanie zrealizowany z 14 krajów EU: Czech, Estonii, Finlandii, Grecji (oprócz regionu Voreio), Litwy, Łotwy, Malty, Niemiec (z wyłączeniem regionów Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii), Polski, Słowacji, Słowenii i Szwecji (z wyłączeniami), Węgier i Włoch (oprócz Sardynii, Sycylii i Piemontu). Wg specyfikacji przetargowych, import będzie także dopuszczony z “innych krajów o potwierdzonym certyfikatem MARA poziomie kontroli sanitarno-weterynaryjnej”. Tym samym, drogę do uczestnictwa w przetargu otwarto warunkowo dla pozostałych 11 krajów UE. MARA pracuje nad uchyleniem utrzymanego nadal w mocy zakazu importu żywego bydła z 20 krajów członkowskich UE, w tym z Polski, w związku z BSE i „choroby niebieskiego języka” (w przypadku 7 krajów UE zakaz ten został zniesiony).

Zaloguj się Logowanie

Komentuj