Ostatnie zmiany w pokrywie lodowej na Grenlandii

Informacje z najdokładniejszych zdjęć uzyskanych dotychczas przez satelitę CryoSat pokazały, jak topnienie powierzchni lodowej Grenlandii doprowadziło w ostatnich latach do dwukrotnie większego podniesienia się poziomu morza w porównaniu do poprzednich dwóch dekad.

Pomiędzy rokiem 2011 a rokiem 2014 Grenlandia utraciła około jednego biliona ton lodu. Odpowiada to za 0,75 mm światowego wzrostu poziomu mórz rocznie – wartości dwukrotnie większej od średniej zmierzonej w poprzednich dwóch dekadach.

Wyniki badań opublikowane w Geophysical Research Letters połączyły dane z misji CryoSat z regionalnym modelem klimatu, aby ukazać zmiany w pokrywie lodowej Grenlandii. Stanowi to najdokładniejszy dotychczas obraz utraty pokrywy lodowej tego terytorium.

Satelita CryoSat wyposażony jest w wysokościomierz mogący bardzo dokładnie zmierzyć zmiany w wysokości pokrywy lodowej, co pozwala uczonym na zarejestrowanie zmian powierzchni z bezprecedensową dokładnością.

Badanie to pokazuje, jak dane satelitarne umożliwiły badaczom zobrazowanie skomplikowanego regionalnego stanu nierównowagi.

„Radar satelity CryoSat pozwala dokładnie obejrzeć pokrywę lodową, pokazując, które lodowce wykazują największe zmiany”, tłumaczy Dr Mal McMillan z Brytyjskiego Centrum Obserwacji i Modelowania Obszarów Polarnych Uniwersytetu w Leeds, główny autor publikacji.

„Pozwala nam to badać poszczególne jęzory lodowcoweco przekłada się na lepsze zrozumienie, jak wpływają one na globalne podniesienie się poziomu mórz”.

Badanie ukazuje duże zmiany w corocznym ubytku lodu. Największy ubytek nastąpił w 2012 roku, kiedy latem temperatury osiągnęły rekordową wysokość. Pokazuje to wrażliwość Grenlandii na nagłe zmiany środowiskowe.

„Wyniki badań wyraźnie wskazują na unikalne możliwości satelity CryoSat w pomiarach kriosfery i ważne jest, aby utrzymać je w przyszłości”, mówi menadżer misji CryoSat Tomasso Parrinello.

Pomiary ubytku grenlandzkiego lodu wykonane przez CryoSat są bardzo zbliżone do tych wykonanych przez misję GRACE amerykańskiej agencji kosmicznej, wyposażoną w czujniki do badania zmian całego lądolodu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj