 |
Łódzkie i wielkopolskie to pierwsze województwa, w których wystartował program „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”. - Jeśli w gminie są obiekty sportowe, to warto wykorzystać środki z tego programu – uważa Henryk Brzyszcz, prezes Zarządu Związku Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego, burmistrz Konstantynowa Łódzkiego.
|
Program „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” to wspólne przedsięwzięcie ministerstwa edukacji, sportu i zdrowia.
Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego jako jeden z pierwszych w kraju będzie pomagać we wdrażaniu programu na terenie województwa łódzkiego.
- Ku naszemu zadowoleniu na podpisanie listu intencyjnego przyjechało wielu szefów gmin, wszyscy jesteśmy zainteresowani, żeby agresję i przemoc eliminować. Nie tylko zajmować się inwestycjami, drogami, infrastrukturą, ale również sferą, która dotyczy bezpośrednio kapitału ludzkiego – komentuje Brzyszcz.
Celem programu jest zmniejszenie poziomu agresji i różnego rodzaju patologii wśród dzieci i młodzieży, zapobieganie spadkowi sprawności fizycznej oraz wychowywanie i edukowanie kibiców do dopingowania w duchu fair play.
- Większość gmin weszła albo wchodzi w różne programy budowy boisk np. „Moje boisko – Orlik 2012”, „Blisko boisko” i dobrze by było, żeby na tych obiektach były podejmowane również pewne działania edukacyjne, profilaktyczne – zauważa Henryk Brzyszcz.
Program będzie finansowany przez Europejski Fundusz Społeczny, budżet państwa i Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej.
- Ze swojej strony gmina powinna przede wszystkim przygotować dobry wniosek i znaleźć nauczycieli, którzy będą chcieli uczestniczyć w programie – informuje Brzyszcz. Wnioski gmin mają zbierać i opiniować marszałkowie województw.
Samorządy mogą pozyskać środki m.in. na organizację zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, obozów sportowo-rekreacyjnych oraz imprez sportowych, a także zakup sprzętu i doskonalenie zawodowe kadry pedagogicznej i trenersko-instruktorskiej.
- Bardzo dobrze, że pewna pula pieniędzy będzie przeznaczona na szkolenia nauczycieli w zakresie przeciwdziałania agresji w szkole – ocenia burmistrz Konstantynowa Łódzkiego. – Nauczyciele za godziny pozalekcyjne będą mieli dodatkowo płacone w wysokości 50 zł za godzinę – dodaje.
Badania pokazują, że agresja i przemoc to największe problemy polskich szkół. Najwyższa Izba Kontroli wytknęła samorządom niedostateczną współpracę ze szkołami w tym zakresie.
- Agresja wśród młodzieży najczęściej pojawia się i najtrudniej ją opanować w gimnazjum. Trzeba szukać sposobów, jak jej zapobiegać. Udział dzieci w zajęciach sportowych to dobry pomysł – uważa Henryk Brzyszcz. – Będę chciał poprzez ten program jeszcze bardziej zacieśnić współpracę ze szkołami – dodaje.
Program zainicjowany przez posłankę Beatę Bublewicz (PO) pilotażowo prowadzono w województwie warmińsko-mazurskim. Listy intencyjne podpisano z 42 samorządami, a do programu przystąpiło ponad 200 szkół. Pozyskano środki w wysokości 1,3 mln zł z Unii Europejskiej na organizację zajęć pozalekcyjnych dla 1500 uczniów.
Podczas wakacji zorganizowano obozy sportowo – resocjalizacyjne. Zakupiono komplety sprzętu sportowego dla 53 uczniowskich klubów sportowych. Uruchomiono studia podyplomowe dla 150 nauczycieli wychowania fizycznego z całego województwa prowadzących zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne według założeń programu.
Docelowo swoim zasięgiem program „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” ma objąć cały kraj. (PAP/amk/)
Zaloguj się Logowanie