Olsztyńskie planetarium gościło unijne warsztaty astronomiczne Aurora Polaris

W Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym odbyły się warsztaty projektu Aurora Polaris finansowanego przez Unię Europejską. Celem projektu jest popularyzacja astronomii, w szczególności wśród dorosłych i osób niewidomych. Warsztaty odbywały się od 7 do 10 maja w planetarium w Olsztynie. Gościli na nich uczestnicy z Grecji, Słowacji, Wielkiej Brytanii oraz Polski. W warsztatach poza przedstawicielami instytucji zaangażowanych w projekt wzięli też udział studenci uniwersytetu trzeciego wieku.

Zaprezentowano dotychczasowe dokonania partnerów projektu. Brytyjczycy pokazywali specjalne edukacyjne tabliczki dla niewidomych, Grecy wykonali mapę nieba dla niewidomych, Słowacy przygotowali film omawiający podstawowe zagadnienia astronomiczne, Polacy zaprezentowali wielką mapę obrotową nieba dla celów dydaktycznych (może się nią posługiwać na przykład nauczyciel w trakcie zajęć, podczas gdy uczniowie korzystają z tradycyjnych mniejszych mapek nieba).
 
Omawiano także dalsze działania, m.in. przygotowanie podcastów z lekcjami o astronomii oraz tłumaczenia materiałów na języki poszczególnych krajów biorących udział w projekcie.
 
Odbył się pokaz w Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie. W jego ramach osoby niewidome oraz niedowidzące mogły zapoznać się ze specjalnymi edukacyjnymi tabliczkami. W Olsztynie zaprezentowano tabliczki z astronomicznymi lekcjami. Technologia tabliczek nazywa się T3 – Talking Tactile Tablets).
 
Tabliczki mają naniesione specjalną techniką pogrubienia, które osoby niewidome mogą odczytywać palcami. Przy pomocy czytnika tabliczka rozpoznaje w którym miejscu i przy uderzeniu obrazek można uzyskać mówioną lekcję na temat danego obszaru (podobnie jak kliknięcie myszą). Wielokrotne uderzenie pozwala na uzyskiwanie coraz bardziej szczegółowych informacji (można to porównać do klikania w odnośniki na witrynach internetowych). "Pogrubione" rysunki mają pomóc niewidomym w poznaniu kształtów omawianych przedmiotów i obiektów.
 
Publicznym wydarzeniem w ramach warsztatów było otwarcie wystawy antycznego mechanizmu będącego starożytnym komputerem astronomicznym. Mechanizm z Antikythery w postaci współczesnego modelu można będzie oglądać w planetarium do września, razem z komputerowymi pokazami i symulacjami na temat jego działania. Wykład otwarcia wygłosił prof. prof. Xenophon Moussas z National and Kapodistrian University of Athens.
 
Pełna nazwa projektu to Aurora Polaris – Partnership Opportunity for Learning: Astronomy Resources for Inspiring Seniors. Jest on finansowany przez unijny program Gruntdvig. Więcej informacji można znaleźć na witrynie internetowej www.aurora-polaris.eu.
 
W jego ramach współpracują instytucje z Polski, Grecji, Słowacji oraz Wielkiej Brytanii. Z Polski biorą udział Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne oraz portal Astronomia.pl. Partnerem z Grecji jest National and Kapodistrian University of Athens, ze Słowacji – Astronomical Institute of the Slovak Academy of Sciences, a z Wielkiej Brytanii – The Share Initiative. (CZA, PAP – Nauka w Polsce, bsz)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj