 |
Zarządy niemal wszystkich województw podjęły już formalne decyzje dotyczące terminu naboru wniosków w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW 2007-2013. Przyjmowanie wniosków ruszy 2 lutego i potrwa, w zależności od województwa, nawet do 3 kwietnia. Najkrócej, bo zaledwie 25 dni będzie trwał nabór w woj. dolnoślaskim – zakończy się 27 lutego. W woj. mazowieckim, podlaskim, małopolskim, lubelskim i pomorskim
|
wnioski będą przyjmowane do 31 marca. W Wielkopolsce i na Podkarpaciu nabór potrwa do 1 kwietnia.
Zarządy woj. kujawsko-pomorskiego i łódzkiego zdecydowały, że wnioski będą przyjmowane do 2 kwietnia. W woj. zachodniopomorskim nabór zakończy się 3 kwietnia.
Działanie „Odnowa i rozwój wsi” jest drugim, po osi 4 Leader, działaniem PROW 2007-2013, uruchomionym przez samorządy województw. Ostatnie formalne przeszkody usunęło dopiero grudniowe porozumienie podpisane przez ministra finansów, ministra rolnictwa oraz szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
O pieniądze z „Odnowy wsi” będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego (gminy wiejskie, miejsko – wiejskie oraz miejskie do 5 tys. mieszkańców), instytucje kultury dla których organizatorem jest samorząd, kościoły i związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe mające status pożytku publicznego.
Dofinansowanie będzie można uzyskać na inwestycje związane przede wszystkim z budową, przebudową, remontami i wyposażeniem społeczno-kulturalnych oraz miejsc rekreacji (m.in. budowa i wyposażenie świetlic wiejskich, placów zabaw, boisk wiejskich, urządzenia centrów wsi). W ramach działania finansowane będą także remonty zabytkowych obiektów oraz projekty związane z kultywowaniem tradycyjnych profesji.
Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” o przyznaniu pomocy decydować będzie suma uzyskanych punktów podczas weryfikacji złożonych wniosków.
Punkty będą przyznawane m.in. w oparciu o wskaźniki dotyczące poziomu bezrobocia w danej gminie, dochodu podatkowego gminy na mieszkańca, wnioskowaną kwotę pomocy oraz za spełnienie kryterium regionalnego. Na listy rankingowe trafią tylko te projekty, które w wyniku oceny merytorycznej uzyskają co najmniej 3 punkty.
Za spełnienie kryterium regionalnego będzie można uzyskać aż 2 punkty. Zgodnie z przepisami zasady określające czym jest kryterium regionalne zostały ustalone samodzielnie przez zarządy poszczególnych województw.
W woj. mazowieckim dodatkowe 2 punkty w ramach kryterium regionalnego będą przyznawane gdy liczba miejscowości na obszarze gminy, w której realizowany będzie projekt, wynosi co najmniej 15.
W woj. małopolskim kryterium regionalne obejmie gminy, w których znajdują się co najmniej trzy obiekty wpisane do rejestru lub ewidencji zabytków, prowadzonych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, lub jeżeli część terenu gminy, w której realizowany będzie projekt stanowi: park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat przyrody, obszar chronionego krajobrazu, obszar Natura 2000.
Z kolei w woj. zachodniopomorskim kryterium regionalne spełnią m.in. projekty w których planowany jest zakup towarów służących przedsięwzięciom związanym z kultywowaniem tradycyjnych profesji przy założeniu przeznaczenia na realizację ww. celu minimum 50 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji.
Zarząd woj. podkarpackiego zdecydował, że kryterium regionalne (2 punkty) będzie przyznawane wszystkim operacjom z terenu gminy, jeżeli suma kwot dofinansowania w ramach wniosków złożonych przez wnioskodawców z terenu tej gminy, w jednym naborze, nie przekroczy kwoty 800 tys. zł. (PAP/mp/)
Zaloguj się Logowanie