Odnowa wsi od 2 lutego

Zarządy niemal wszystkich województw podjęły już formalne decyzje dotyczące terminu naboru wniosków w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” objętego PROW 2007-2013. Przyjmowanie wniosków ruszy 2 lutego i potrwa, w zależności od województwa, nawet do 3 kwietnia. Najkrócej, bo zaledwie 25 dni będzie trwał nabór w woj. dolnoślaskim – zakończy się 27 lutego. W woj. mazowieckim, podlaskim, małopolskim, lubelskim i pomorskim

wnioski będą przyjmowane do 31 marca. W Wielkopolsce i na Podkarpaciu nabór potrwa do 1 kwietnia.

Zarządy woj. kujawsko-pomorskiego i łódzkiego zdecydowały, że wnioski będą przyjmowane do 2 kwietnia. W woj. zachodniopomorskim nabór zakończy się 3 kwietnia.

 
Działanie „Odnowa i rozwój wsi” jest drugim, po osi 4 Leader, działaniem PROW 2007-2013, uruchomionym przez samorządy województw. Ostatnie formalne przeszkody usunęło dopiero grudniowe porozumienie podpisane przez ministra finansów, ministra rolnictwa oraz szefa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
 
O pieniądze z „Odnowy wsi” będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego (gminy wiejskie, miejsko – wiejskie oraz miejskie do 5 tys. mieszkańców), instytucje kultury dla których organizatorem jest samorząd, kościoły i związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe mające status pożytku publicznego.
 
Dofinansowanie będzie można uzyskać na inwestycje związane przede wszystkim z budową, przebudową, remontami i wyposażeniem społeczno-kulturalnych oraz miejsc rekreacji (m.in. budowa i wyposażenie świetlic wiejskich, placów zabaw, boisk wiejskich, urządzenia centrów wsi). W ramach działania finansowane będą także remonty zabytkowych obiektów oraz projekty związane z kultywowaniem tradycyjnych profesji.
 
Zgodnie z rozporządzeniem MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” o przyznaniu pomocy decydować będzie suma uzyskanych punktów podczas weryfikacji złożonych wniosków.
 
Punkty będą przyznawane m.in. w oparciu o wskaźniki dotyczące poziomu bezrobocia w danej gminie, dochodu podatkowego gminy na mieszkańca, wnioskowaną kwotę pomocy oraz za spełnienie kryterium regionalnego. Na listy rankingowe trafią tylko te projekty, które w wyniku oceny merytorycznej uzyskają co najmniej 3 punkty.
 
Za spełnienie kryterium regionalnego będzie można uzyskać aż 2 punkty. Zgodnie z przepisami zasady określające czym jest kryterium regionalne zostały ustalone samodzielnie przez zarządy poszczególnych województw.
 
W woj. mazowieckim dodatkowe 2 punkty w ramach kryterium regionalnego będą przyznawane gdy liczba miejscowości na obszarze gminy, w której realizowany będzie projekt, wynosi co najmniej 15.
 
W woj. małopolskim kryterium regionalne obejmie gminy, w których znajdują się co najmniej trzy obiekty wpisane do rejestru lub ewidencji zabytków, prowadzonych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, lub jeżeli część terenu gminy, w której realizowany będzie projekt stanowi: park narodowy, park krajobrazowy, rezerwat przyrody, obszar chronionego krajobrazu, obszar Natura 2000.
 
Z kolei w woj. zachodniopomorskim kryterium regionalne spełnią m.in. projekty w których planowany jest zakup towarów służących przedsięwzięciom związanym z kultywowaniem tradycyjnych profesji przy założeniu przeznaczenia na realizację ww. celu minimum 50 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji.
 

Zarząd woj. podkarpackiego zdecydował, że kryterium regionalne (2 punkty) będzie przyznawane wszystkim operacjom z terenu gminy, jeżeli suma kwot dofinansowania w ramach wniosków złożonych przez wnioskodawców z terenu tej gminy, w jednym naborze, nie przekroczy kwoty 800 tys. zł. (PAP/mp/)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj

Odnowa wsi od 2 lutego

2 lutego wszystkie samorządy województw powininny rozpocząć nabór wniosków w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” PROW – uważają marszałkowie. Zaapelowali również o zwiększenie środków na pomoc techniczną.

Marszałkowie zebrani na Konwencie w Szczawnicy-Jaworkach wyrazili zadowolenie z porozumienia podpisanego między Ministrem Finansów, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w sprawie uruchomienia naboru wniosków o udzielenie pomocy w działaniu Odnowa i rozwój wsi w ramach PROW 2007-2013.
 
Jak poinformowało biuro prasowe ARiMR w specjalnym komunikacie, obecnie nie ma już przeszkód, by samorządy wojewódzkie rozpoczęły nabór wniosków o przyznanie pomocy.
 
Szefowie województw podkreślili, że termin uruchomienia naboru był wielokrotnie przekładany a kolejne harmonogramy przedstawiane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie były dotrzymywane. Stąd propozycja marszałków o rozpoczęciu naboru wniosków od dnia 2 lutego 2009 roku.
 
Jak podkreślono, „rozpoczęcie naboru wniosków w przedstawionym wyżej terminie jest warunkiem koniecznym realizacji w 2009 roku przynajmniej części przygotowanych przez beneficjentów inwestycji. Przy obecnych zapisach programowych oraz specyfice procesu inwestycyjnego, każda późniejsza data uruchomienia naboru wniosków będzie skutkować przesunięciem faktycznej realizacji operacji na rok 2010”.
 
Marszałkowie zwrócili również uwagę, że samorządy województw, jako uczestnik procesu wdrożeniowego, wywiązały się ze wszystkich podjętych w zakresie wdrażania działań delegowanych zobowiązań i już na przełomie września i października złożyły formalne deklaracje gotowości do uczestnictwa w procesie.
 
Konwent Marszałków zaapelował również do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu zwiększenie kwot środków finansowych dla poszczególnych województw na realizację Pomocy Technicznej PROW 2007-2013.
 
W ostatnim czasie do samorządów województw przekazane zostały kwoty środków finansowych dostępne dla poszczególnych województw i na kolejne lata realizacji PROW 2007-2013 w ramach Pomocy Technicznej. „Biorąc pod uwagę wymogi wynikające
z przyjętych i planowanych do przyjęcia procedur, rozdzielności stanowisk, zasady dwóch par oczu itp., wysokość kwot jest zdecydowanie zbyt niska” – podkreślono.
 
Jak zauważyli członkowie Konwentu, zarówno w roku 2007 jak i obecnie samorządy województw ponosiły wszelkie koszty związane z przygotowaniami do realizacji działań samorządowych PROW 2007-2013 wyłącznie ze środków własnych.
 

Pieniądze z PROW mają być przeznaczone m.in. na inwestycje związane z budową, przebudową, remontami lub wyposażeniem obiektów pełniących funkcje publiczne, społeczno-kulturalne, rekreacyjne i sportowe. Wsparcie będzie można uzyskać też na promocję obszarów wiejskich, w tym propagowanie i zachowanie dziedzictwa historycznego, tradycji, sztuki oraz kultury, jak również na budowę remonty lub przebudowę infrastruktury związanej z rozwojem funkcji turystycznych, sportowych lub społeczno-kulturalnych. (PAP/dp/)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj