Odkryto sekret zwrotności rekinów

Jedną z ewolucyjnych tajemnic sukcesu rekinów, niezwykle skutecznych myśliwych, jest szczególna cecha ich drobnych łusek. Są one giętkie i dają się „jeżyć”, co ułatwia rekinowi zmianę kierunku nawet wtedy, gdy płynie z maksymalną prędkością – informują naukowcy z University of South Florida.

Amy Lang z University of Alabama i jej współpracownicy z Florydy mierzyli i modelowali łuski ostronosa atlantyckiego – jednego z najszybszych i najzwinniejszych wodnych drapieżników. Nawet rozpędzone, są one jednak w stanie błyskawicznie zawracać, albo zmieniać kierunek skrętu. Takie manewry wymagają jednak pokonywania i kontroli oporów, jakie towarzyszą zjawisku turbulentnego przepływu cieczy. Podczas ruchu zwierzęcia na granicy skóra-woda zachodzą wówczas skomplikowane mechanizmy fizyczne, a kontrolowanie ich czyni zwierzę szybszym i bardziej zwrotnym.

Obserwując szczegółowo łuski ostronosa naukowcy zauważyli, że u podstawy (w miejscu, gdzie wyrastają ze skóry) nie są one tak szerokie, jak na końcach. Taki stożkowaty kształt ułatwia manipulację łuskami: nachylanie ich pod kątem 60 stopni i większym. Trochę przypomina to jeżenie włosów i pomaga pokonać opory związane z turbulencją wody – tłumaczy Lang.

„Jeśli przyjrzeć się powierzchni skóry zwierząt – widać, że nie jest ona gładka” – zauważa Lang. – Miewa skomplikowaną fakturę. Po co? Jednym z powszechnych zastosowań takiego ukształtowania powierzchni jest kontrola przepływu cieczy. Przypomnijmy sobie płytkie zagłębienia w piłeczce golfowej, które pomagają jej dalej lecieć. Naukowcy są przekonani, że łuski na ciele szybko pływających rekinów służą podobnemu celowi.

Wyniki badań tego zjawiska mogą być użyteczne dla projektantów samolotów, helikopterów czy turbin wiatrowych – uważa Lang.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj