Odkryto nowy gatunek komara

Walka z malarią, która atakuje rocznie około 200 mln osób może okazać się jeszcze trudniejsza. Francuscy naukowcy odkryli w Afryce nowy sprytniejszy gatunek komara, który nie wlatuje do domostw.

Zidentyfikowane moskity to nieudokumentowany wcześniej podgatunek Anopheles gambiae, którego ukąszenia odpowiedzialne są za większość zachorowań w Afryce. Naukowcy nazwali komara Goundry (nazwa jednej z afrykańskich wiosek, w których został znaleziony). Po wyhodowaniu i przebadaniu nowego pokolenia tych komarów w laboratorium naukowcy są przekonani, że skomplikują one i tak trudne i niekończące się próby kontrolowania malarii.

„Są bardziej podatne na pasożyta malarii niż inne komary, a dodatkowo należą do gatunków, które zdecydowanie preferują ludzką krew. Wiemy też, że ich populacja jest bardzo duża” – mówi Ken Vernick z Francuskiego Narodowego Centrum Badań naukowych w Paryżu, jeden z naukowców, którzy znaleźli nowe komary w okolicach Burkina Faso.

Badacze nie są w stanie jeszcze ustalić w jakim stopniu komary te przyczyniły się do kolejnych zachorowań na malarię, ale podejrzewają, że zdążyły już odegrać istotną rolę. Gatunek mógł przez pewien czas pozostać niezauważony, gdyż żeruje najczęściej na dworze, podczas gdy większość badanych osobników łapana jest w pomieszczeniach.

Vernick przypuszcza, że komary te wyewoluowały stosunkowo niedawno, być może w związku z nieprzychylnymi dla nich warunkami panującymi wewnątrz mieszkań, gdzie stosowane są moskitiery i środki owadobójcze.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj