Biotechnologia, inżynieria genetyczna i biologia syntetyczna – to dyscypliny naukowe, których rozwój w XXI wieku będzie przebiegał wyjątkowo dynamicznie. Badacze, teoretycy i praktycy postanowili połączyć siły dla budowania rzetelnego obrazu szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój nauki – stąd m.in. pomysł zorganizowania Warsztatów "DNA – Encyklopedia Życia". Impreza odbyła się w dniach 3-5 kwietnia w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Lublinie. Jednym z jej honorowych patronów była minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka, która w ten sposób wyraziła poparcie dla akcji popularyzującej biotechnologię. Serwis Nauka w Polsce był jednym z patronów medialnych imprezy.
"Jestem przekonana, że w kontekście dynamicznego rozwoju biotechnologii i ogromnego postępu, jaki dokonuje się na naszych oczach (…) impreza przełamująca powszechne stereotypy dotyczące doświadczeń biotechnologicznych jest niezwykle potrzebna. Cieszę się, że poprzez spotkania pojawi się okazja do szerszego zaprezentowania zagadnień związanych z historią biotechnologii, dziedziny nauki, która ma tak wiele powiązań z naszym codziennym życiem" – napisała w liście do organizatorów prof. Barbara Kudrycka. Podczas inauguracji warsztatów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie list ten odczytała przewodnicząca komitetu organizacyjnego warsztatów – Joanna Szlichcińska.
Impreza ma już dwuletnią tradycję. Po raz pierwszy odbyła się w kwietniu 2007 r. Szerokie zainteresowanie pozwoliło organizatorom na zwiększenie skali akcji popularyzatorskiej. W cyklu wykładów i pokazów w pięciu polskich miastach wzięli udział uczeni i członkowie kół studenckich, znawcy biotechnologii, genetycy, biolodzy, teoretycy i praktycy – także przedstawiciele przemysłu.
Wykład otwierający warsztaty w Warszawie wygłosiła prof. Magdalena Fikus z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Uczona zajmowała się fizykochemią kwasów nukleinowych, genetyką oraz fizyką komórki. Jej pasją stało się upowszechnianie wiedzy w społeczeństwie – zajmuje się Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Festiwalem Nauki i Szkołą Festiwalu Nauki, której nie zabrakło na tegorocznych warsztatach w SGGW. Wykład poprowadził słuchaczy poprzez historię badań nad DNA – zgodnie z tytułem wystąpienia: "Od biotechnologii do biologii syntetycznej".
Fikus oceniła, że zaszczytem jest otwierać taką "dobrą konferencję", która – skierowana do wszystkich – młodych ma zainteresować w szczególności.
Jak zaznaczyła, o biologii syntetycznej mówi się w Polsce od niedawna i dość nieprecyzyjnie. W Internecie pod tym hasłem można znaleźć bardzo wiele materiałów i odnośników. W każdym poważnym piśmie dotyczącym biologii komórki obecnie publikuje się wiele prac na ten temat. W sieci są też dostępne poważne raporty międzynarodowe dotyczące biologii syntetycznej.
"Są to raporty przygotowane przez zespoły uczonych dla parlamentów i rządów. Dowodzi to zainteresowania władz Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej, które poprosiły o takie opinie. Chciałabym, żeby także polski rząd i parlament chciały dowiedzieć się czegoś od grupy specjalistów na tematy ważne, które na pewno pojawią się w życiu społecznym. Biologia syntetyczna pojawi się na pewno" – stwierdziła prof. Fikus.
Jej zdaniem, ludzie, którzy rządzą naszym krajem, nie chcą wiedzieć o sprawach ważnych z punktu widzenia nauki, które mogłyby być wyjaśnione. Politycy nie mają na to czasu. "Z tego powodu w dyskusji na temat GMO jesteśmy spóźnieni o około 20 lat. Świat już to dawno +przerobił+ i dyskutuje teraz na temat biologii syntetycznej, o której wielu z naszych polityków nawet nie słyszało – jestem gotowa się o to założyć" – oceniła profesor.
W swoim wystąpieniu przyznała, że z niepewnością naukowców co do dalszego rozwoju badań mogą wiązać się uzasadnione obawy. Jednocześnie szczegółowo omówiła zasługi genetyki i biotechnologii oraz inżynierii genetycznej i biotechnologii dla rozwoju współczesnej gospodarki i medycyny. Przedstawiła też prawdopodobne kierunki rozwoju biologii syntetycznej – nauki stricte aplikacyjnej.
Organizatorzy warszawskich spotkań z nowymi technologiami otoczeni zostali merytoryczną opieką kierownika Międzywydziałowego Studium Biotechnologii, prof. SGGW dra hab. Wojciecha Plądera. (KOL, PAP – Nauka w Polsce, agt/bsz)
Zaloguj się Logowanie