70% spośród badanych przedsiębiorców jest zagubionych w kwestiach prawnych związanych z ochroną środowiska i obowiązkach, jakie na nich spoczywają w tym zakresie – wynika z najnowszego raportu „Ochrona środowiska i ekoinnowacje”, opracowanego na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Dlatego PARP planuje już wkrótce wprowadzić usługi ekodoradztwa, które przedsiębiorcy będą mogli uzyskać m.in. w ogólnopolskiej sieci ośrodków Krajowego Systemu Usług.
– W związku z wynikami raportu, PARP jeszcze w tym roku przedstawi nową, bezpłatną usługę dotyczącą proekologicznej działalności gospodarczej – powiedziała Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Usługa będzie świadczona przez wybranych w drodze konkursu wykonawców, którzy ją przetestują i wdrożą. Nowa oferta skierowana jest do małych i średnich przedsiębiorstw – dodała.
Jak wynika z raportu „Ochrona środowiska i ekoinnowacje”, polscy przedsiębiorcy w znacznej części nie rozumieją obowiązujących przepisów dotyczących ochrony środowiska. Do największych barier badani w tym zakresie właściciele firm zaliczają:
- 30% częste zmiany przepisów;
- 23% niezrozumiałość przepisów;
- 17% sprzeczność przepisów krajowych i europejskich.
Standardy ochrony środowiska idą w górę, ilość obowiązków rośnie, a organy administracji i sądy egzekwują wypełnianie wymogów w tym obszarze. Dla przedsiębiorców coraz bardziej dotkliwe staje się płacenie wysokich kar za łamanie przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Wskazują na to wyraźnie wyniki kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska, która najwięcej naruszeń prawa w zakresie ochrony środowiska odnotowała w zakresie:
- 74% nierespektowania wymogów dotyczących emisji zanieczyszczeń;
- 70% niewłaściwego składowania odpadów;
- 69% nieodpowiedniego użytkowania pojazdów wycofanych z eksploatacji;
- 65% niezgodnego z przepisami zarządzania odpadów.
* Dane procentowe odnoszą się do liczby skontrolowanych przedsiębiorstw.
Źródło: Raport „Ochrona środowiska i ekoinnowacje”, PARP, Warszawa 2010 r.
Wielu przedsiębiorców z sektora MSP nie ma świadomości, jakie obowiązki nakłada na nich prawo ochrony środowiska w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, z tego powodu chcemy wesprzeć przedsiębiorców również w tym zakresie. Mamy nadzieję, że profesjonalne doradztwo spotka się z zainteresowaniem MSP i będzie cennym wsparciem dla polskich firm – podsumowała Bożena Lublińska-Kasprzak.
Plany poszerzenia usług KSU o tematykę ekologiczną są zgodne z wytycznymi Unii Europejskiej. Unijni eksperci podkreślają, że dzięki rozwojowi ekodoradztwa przedsiębiorcy chętniej inwestują w ekoinnowacje i są bardziej świadomi korzyści, jakie tego rodzaju zmiany przynoszą firmie. Podstawą prawną działań na rzecz technologii środowiskowych w UE jest dokument Komisji Europejskiej dla Rady Europy i Parlamentu Europejskiego pt. „Stymulowanie technologii w kierunku zrównoważonego rozwoju: Plan działań Unii Europejskiej w zakresie technologii”.
Dodatkowo przedsiębiorcy mogą obecnie skorzystać z szeregu usług oferowanych przez ośrodki Krajowego Systemu Usług – począwszy od bezpłatnych informacji m.in. o środkach pomocowych i istotnych aspektach działalności gospodarczej, poprzez dostęp do bezpłatnych usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym a kończąc na usługach finansowych polegających na udzielaniu pożyczek i poręczeń. Tylko w pierwszej połowie 2010 z usług informacyjnych KSU skorzystało ponad 30 tys. klientów.
PARP planuje ogłoszenie konkursu na testowanie pilotażowych usług doradczych z zakresu ochrony środowiska na IV kwartał 2010 r. Po etapie pilotażowym, jeśli ekousługi zainteresują polskich przedsiębiorców, nie jest wykluczone, że będą one świadczone przez wybrane ośrodki KSU na terenie całego kraju.
Szczegółową listę ośrodków KSU oraz informacje nt. obecnego zakresu usług dostępnych dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą można znaleźć na stronie www.ksu.parp.gov.pl .
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest agencją rządową podlegającą Ministrowi właściwemu ds. gospodarki. Powstała na mocy ustawy z 9 listopada 2000 roku o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Zadaniem Agencji jest zarządzanie funduszami pochodzącymi z budżetu państwa i Unii Europejskiej, przeznaczonymi na wspieranie przedsiębiorczości i rozwój zasobów ludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.
Celem działania Agencji jest realizacja programów rozwoju gospodarki, zwłaszcza w zakresie wspierania rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, eksportu, rozwoju regionalnego, wykorzystania nowych technik i technologii, tworzenia nowych miejsc pracy, rozwoju zasobów ludzkich oraz przeciwdziałania bezrobociu.
Krajowy System Usług to system grup usługodawców, organizacji wyspecjalizowanych w świadczeniu usług doradczych o charakterze proinnowacyjnym, informacyjnych oraz finansowych dla przedsiębiorstw i osób podejmujących działalność gospodarczą.
KSU powstał w październiku 1996 r., funkcjonuje obecnie w oparciu o rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 stycznia 2005 r. w sprawie Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw i jest wspierany organizacyjnie oraz merytorycznie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Zaloguj się Logowanie