Jak bibliotekę publiczną zamienić w ośrodek, wokół którego może się toczyć życie lokalnej społeczności, można dowiedzieć się z bezpłatnego poradnika Instytutu Spraw Publicznych – informuje Filip Pazderski, koordynator projektu z ISP.
„Inspirator obywatelski” – przewodnik po metodach nieformalnej edukacji obywatelskiej można otrzymać bezpłatnie po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie internetowej Instytutu Spraw Publicznych www.isp.org.pl.
Publikacja skierowana jest do bibliotekarzy i współpracujących z nimi organizacji społecznych.
„Inspirator Obywatelski” trafi do bibliotekarek i bibliotekarzy, ale jest skierowany do wszystkich osób działających w lokalnych organizacjach społecznych, dla których kształtowanie postaw obywatelskich i integracja lokalnej społeczności są priorytetem.
Projekty i pomysły zaprezentowane w Inspiratorze odpowiadają na kilka ważnych problemów społecznych takich jak migracje, rosnąca liczba osób starszych, młodzież z grup ryzyka. Z takimi wyzwaniami musi się zmierzyć Europa. Czy biblioteki mają tu rolę do odegrania? Autorzy publikacji przekonują, że tak.
Inspirator utrzymany jest w konwencji poradnika, którego pierwsza część wprowadza czytelnika w zagadnienia nieformalnej edukacji obywatelskiej, a druga dotyczy praktycznych aspektów prowadzenia działań w tym zakresie.
Publikacja stanowi wspólne dzieło bibliotekarzy, międzynarodowych praktyków i ekspertów ISP. Zawiera konkretne propozycje działań, które mogą się odbyć w bibliotece.
„Inspirator Obywatelski. Przewodnik po nieformalnej edukacji obywatelskiej w bibliotekach Publicznych i nie tylko…” pod redakcją dr Grzegorza Makowskiego można otrzymać bezpłatnie po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie internetowej Instytutu Spraw Publicznych www.isp.org.pl.
Publikacja powstała w ramach projektu „Lokalne biblioteki jako centra edukacji obywatelskiej w Europie”, realizowanego przez Instytut Spraw Publicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Wśród bibliotekarzy, którzy zamówią „Inspirator obywatelski” do 6 lutego 2011, rozdana zostanie jedna prenumerata kwartalnika Trzeci Sektor, dziesięć publikacji ISP, a także piętnaście książek ufundowanych przez wydawnictwo PWN.
Zaloguj się Logowanie