Resort finansów określił nowe zasady dotyczące zadłużania się przez samorządy w obcych walutach. Gminy nadal nie będą mogły zaciągać kredytów walutowych na pokrycie występującego w ciągu roku niedoboru budżetowego.
Przygotowany przez ministerstwo finansów projekt rozporządzenia w sprawie przypadków, w których nie stosuje się ograniczeń dotyczących zaciągania niektórych zobowiązań finansowych przez jednostki sektora finansów publicznych, z wyjątkiem Skarbu Państwa przygotowano w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych.
Celem projektu jest wskazanie przypadków, w których możliwe jest zaciąganie wskazanych rodzajów zobowiązań w walucie innej niż polska.
Stosowanie do regulacji zawartych w rozporządzeniu, przypadki, w których nie mają zastosowania ww. ograniczenia, obejmują m.in. kredyty lub pożyczki nominowane w walutach obcych zaciągane w międzynarodowych instytucjach finansowych, w bankach obsługujących linie kredytowe ze środków pochodzących od międzynarodowych instytucji finansowych, a także kredyty lub pożyczki objęte poręczeniem lub gwarancją Skarbu Państwa.
Ograniczenia nie dotyczą również emisji obligacji na międzynarodowych rynkach kapitałowych o terminie wykupu dłuższym niż rok. Warunkiem dopuszczalności takich emisji, tak jak w obecnie obowiązującym rozporządzeniu, jest jednak uzyskanie przez emitenta oceny wiarygodności kredytowej (ratingu) na poziomie inwestycyjnym.
Rating ma być przyznany przez agencję ratingową uznaną na rynku kapitałowym, na którym ma być realizowana emisja, tj. agencję spełniającą w szczególności wysokie standardy jakościowe oraz stosującej powszechnie obowiązujące praktyki w zakresie tego rodzaju działalności. Do takich agencji zaliczane są m.in. Fitch Ratings Ltd., Moody’s Investors Service Inc., Standard and Poor’s Co., bądź inne uznane agencje funkcjonujące na rynku europejskim lub innym.
Projektowane rozporządzenie określa także cele na jakie mogą być zaciągane zobowiązania finansowe, do których nie stosuje się ograniczeń wynikających z art. 93 ust 1 ustawy o finansach publicznych, mogą być zaciągane jedynie na określone cele.
Oprócz finansowania wydatków inwestycyjnych nie znajdujących pokrycia w planowanych dochodach jednostki samorządu terytorialnego lub przychodach innych jednostek sektora finansów publicznych, przewidziano możliwość zaciągania zobowiązań na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań w walutach obcych z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów.
Samorzady nadal nie będą mogły zaciągać zobowiązań finansowych nominowanych w walutach obcych na pokrycie występującego w ciągu roku niedoboru budżetowego.
Zaloguj się Logowanie