O tajemnicach bez tajemnic

Od stycznia większość dokumentów oznaczonych do tej pory jako „zastrzeżone” lub „poufne” przestanie być chroniona ustawą o informacjach niejawnych – wynika z rządowego uzasadnienia do nowych przepisów.

Do tej pory informacje niejawne stanowiące tajemnicę państwową były oznaczane klauzulami „ściśle tajne”, bądź „tajne”. Tajemnice służbowe miały oznaczenia „poufne” lub „zastrzeżone”.

Na podstawie przepisów, które zaczną obowiązywać od nowego roku, zniknie podział na tajemnice: państwową i służbową. Pozostaną dotychczasowe cztery klauzule tajności, jednak zmianie ulegną ich definicje.

Samorządy do tej pory korzystały głównie z informacji „poufnych” i „zastrzeżonych”. W ten sposób oznaczane były różne dokumenty, od sprawozdania z realizacji zadań akcji kurierskiej przez wnioski o nadanie medali „Za długoletnie pożycie małżeńskie” po materiały dotyczące przedsiębiorstw ubiegających się o pomoc publiczną, plany reagowania kryzysowego, a także kody instalacji alarmowej.

Zgodnie z założeniami Kancelarii Premiera, która była inicjatorem zmiany przepisów, nowe opisy poszczególnych klauzul tajności spowodują, że większość tajemnic „poufnych” i „zastrzeżonych” przestanie być chroniona ustawą o ochronie informacji niejawnych. Zwłaszcza że – jak podkreślono – zrezygnowano ze stosowania tych oznaczeń w stosunku do danych i dokumentów chronionych na podstawie innych ustaw.

W nowych przepisach nie będzie również określonych z góry okresów obowiązywania klauzul. Zastąpiono je możliwością zniesienia lub zmiany nadanej klauzuli tajności w przypadku zmiany okoliczności. Dodatkowo, wprowadzono obowiązek przeglądu (nie rzadziej niż co 5 lat) posiadanych dokumentów pod kątem klauzuli tajności.

Nowe prawo daje taje także zabezpieczenie przez zawyżaniem klauzul. Zgodnie z przepisami będzie można zwrócić się do urzędu, gdzie powstał dokument o skorygowanie nadanej klauzuli. W przypadku decyzji odmownej będzie przysługiwało prawo do odwołania ABW.

Zgodnie z nowymi przepisami praca z dokumentami o klauzuli „poufne” lub wyższej będzie wymagała poświadczenia bezpieczeństwa oraz odbycia szkolenia. W przypadku, gdy pracownik będzie miał kontakt jedynie z informacjami „zastrzeżonymi” oprócz szkolenia wystarczy pisemne upoważnienie kierownika jednostki.

Szkolenia z ochrony informacji niejawnych – co do zasady – powinny się odbywać nie rzadziej niż co 5 lat. Przy czym, pełnomocników ochrony i ich zastępców będzie szkolić ABW, a pozostałych pracowników – pełnomocnik ochrony.

Przepisy przejściowe nakazują przeprowadzenie w ciągu trzech lat (do końca 2013 roku) przeglądu wszystkich posiadanych niejawnych dokumentów pod kątem zmiany lub zniesienia klauzuli tajności.

Nowa ustawa o ochronie informacji niejawnych została przyjęta przez parlament 5 sierpnia. Wejdzie w życie 2 stycznia 2010 r.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj