9 lutego 2012 w Paryżu odbyło się Trzecie Narodowe Forum Eko-Przedsiębiorstw organizowane przez stowarzyszenie Le PEXE (Stowarzyszenie dla Rozwoju Ekobiznesu), oraz Klaster Zrównoważonego Rozwoju Miast i Eko-Technologii – Advancity, który jest jednym z klastrów charakteryzującym się globalną konkurencyjnością i w związku z tym może posługiwać się oficjalnie tytułem „Pôles de compétitivité à vocation mondiale”.
Do udziału w dyskusjach zmobilizowano wszystkie filie i partnerów obu instytucji. Celem spotkania było zgromadzenie ponad 200 przedstawicieli sektora MŚP, którzy mogliby zaprezentować swoje oferty i pomysły w obszarze ekologicznych rozwiązań oraz usług. Istotnym zagadnieniem całego spotkania była także kwestia zwiększenia biznesowych i technologicznych partnerstw między poszczególnymi przedsiębiorstwami. Niedługo przed odbyciem się Forum, Komitet Strategii Ekoprzemysłowych (COSEI) opublikował Plan Ecotech 2015, co spowodowało duże zainteresowanie wydarzeniem z uwagi na szczególne wyzwania, jakie stają przed przedsiębiorcami w obliczu redefinicji modelu atrakcyjności technologii ekologicznych oraz ustanowienia mapowania zasobów publicznych i prywatnych w sektorze kierując je na eksport, co ściśle się wiąże ze stworzeniem krajowego planu eksportu przemysłu ekologicznego, a także sposobów finansowania innowacyjnych technologii dla ochrony środowiska na podstawie badań benchmarkingowych.
Lutowe Forum jest już trzecią odsłoną spotkań organizowanych przez Le PEXE przy współpracy z członkami klastra. Tegoroczne edycja jest podsumowaniem drugiego etapu wdrażania polityki klastrowej „Klaster 2.0” w okresie 2009-2011, którego zasadniczymi priorytetami były synergia działań klastrów z jednostkami administracji publicznej oraz wsparcie badań i innowacji, by doprowadzić do realnego wzrostu ekosystemu innowacji, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. W okresie tych 2 lat wprowadzono skuteczne narzędzia finansowego wsparcia dla klastrów i ich członków angażujących się w prace badawczo-rozwojowe w postaci zwolnień podatkowych oraz finansowania pomostowego przez okres 6-9 miesięcy. To ostatnie rozwiązanie pozwoliło inwestorom zarobić pierwsze pieniądze na komercjalizowanym produkcie, z drugiej strony prefinansowanie ułatwiło uzyskanie kredytu bankowego na kolejnym etapie wdrażania inwestycji. Te doświadczenia wprowadzono w technopolii w regionie Rhône-Alpes, które zostaną przeniesione na szczebel krajowy.
Wzmocnienie animacji i zarządzania strategicznego klastrami oraz rozwijanie wspólnych projektów badawczo-rozwojowych również na polskiej arenie gospodarczej jest znaczącym wyzwaniem. Tak jak i Francuzi stworzyliśmy międzyresortową grupę roboczą celem ustanowienia polskiej polityki klastrowej na kolejne lata, której efekty prac niebawem ujrzą światło dzienne.
Trzecie Forum odbyło się pod patronatem Minister Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju, Transportu i Mieszkalnictwa, Nathalie Kosciusko-Morizet i Erica Bessona – Ministra Przemysłu, Energii i Gospodarki Cyfrowej. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość nawiązania kontaktów i przyśpieszenia rozwoju swojej działalności co umożliwiały: 10 indywidualnych spotkań między członkami sektora B2B: dostawcami, odbiorcami, inwestorami; prezentacja wizytówek 12 firm reprezentujących sektor MŚP; dyskusja panelowa z ekspertami oraz kuluarowe rozmowy przy lunchu. Uczestnicy mogli wziąć udział w prezentacji wybranych grup przedsiębiorstw, spośród podzielonych na kategorie: gospodarka wodna, recykling i urbanistyka oraz inżynieria środowiska. W poszczególnych kategoriach przedsiębiorstwa prezentowały swoje sposoby na rozwiązywanie kluczowych kwestii. W temacie związanym z gospodarką wodną, prezentacje ogniskowały się wokół kontrolowania, pomiarowania i modelowania zasobów. Przedmiotem zainteresowania były również strategie rozwijania zasobów wodnych. Zagadnienie zmniejszenia ilości odpadów skupiało się wokół najnowszych problemów, czyli recyklingu Hi-Tech: odpady elektroniczne, baterie, komórki fotowoltaiczne. Trzeci blok – inżynieria środowiska – dotyczył prezentacji sposobów zarządzania energetyką i integracji branży budownictwa przemysłowego. Równolegle odbywały się spotkania B2B oraz Platynowa Konferencja sieci Instytutów Carnot (sieć jednostek badających innowacje w biznesie). Prelegenci, w blokach tematycznych: meteorologia i ekoprocesy, zwracali uwagę na procesy biologicznego oczyszczania wód, innowacyjne narzędzia do odwadniania osadów oraz mechaniczne rozwiązania do wykorzystania w przemyśle. W dalszej części konferencji prezentacje przedsiębiorstw odbywały się w kategoriach: powietrze i gleba (tu szczególnie z uwzględnieniem strategii kontroli i ograniczania zanieczyszczeń), inżynieria ekologiczna (odzyskiwanie zasobów naturalnych) i mobilność (proekologiczny rozwój infrastruktury).
Stowarzyszenie Le Pexe jest obecnie jedyną francuską organizacją działającą na rzecz rozwoju przedsiębiorstw ekologicznych, eko-innowacji, zwiększenia dostępu do finansowania inwestycji MŚP. Le Pexe zrzesza francuskie firmy, sieci współpracy związane z branża eko-biznesu, klastry, związki zawodowe i inne podmioty, w sumie reprezentuje interesy blisko 3000 „zielonych” firm.
Zaloguj się Logowanie