Nowy program resortu nauki dla pracowników naukowo-badawczych

500 badaczy i menadżerów innowacyjności ma szansę wyjechać w ciągu najbliższych kilku lat do najlepszych uczelni na świecie na szkolenia z komercjalizacji nauki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło właśnie nabór do pilotażowej edycji programu Top 500 Innovators – Science – Management – Commercialization.

Do 18 czerwca swoje zgłoszenia, wyłącznie drogą elektroniczną, mogą przesyłać najlepsi pracownicy naukowo-badawczy jednostek naukowych, członkowie zespołów badawczych, którym zależy na wdrożeniu i komercjalizacji wyników badań w dziedzinie nauk: przyrodniczych, inżynieryjnych, technicznych, rolniczych medycznych, o zdrowiu oraz pracownicy centrów transferu technologii, menadżerowie innowacyjności zajmujący się komercjalizacją wyników badań w ramach wymienionych dziedzin nauki, również realizujący projekty współfinansowane ze środków na naukę oraz ze środków Unii Europejskiej.

Jak poinformowało MNiSW w przesłanym komunikacie, podczas pierwszej rekrutacji zostanie wybranych nie więcej niż 50 uczestników projektu, którzy w ostatnim kwartale tego roku wyjadą na 2-miesięczny staż do najlepszych uczelni światowych, m.in. Harvard University, University of Califormia – Berkeley, Stanford University, Massachusetts Institute of Technology.

„Będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska działaniu zagranicznych firm, stworzonych na potrzeby komercjalizacji wyników badań, spotkać się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital oraz zweryfikować i wzbogacić swoje pomysły na przedmiot oraz sposób prowadzenia badań naukowych podczas zajęć prowadzonych przez wykładowców tych uczelni” – napisano w komunikacie.

Kolejne 450 osób odbędzie staże lub szkolenia w latach 2012-2014 – zapowiada resort nauki.

Top 500 Innovators to program stażowo-szkoleniowy, którego celem jest podniesienie kwalifikacji polskich kadr sfery B+R w zakresie współpracy z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi oraz komercjalizacji ich wyników. Jak deklaruje ministerstwo nauki, realizacja projektu ma przyczynić się do jak najlepszego wykorzystania krajowych i europejskich środków przeznaczonych na badania tak, aby zapewnić transfer wyników prac B+R do gospodarki.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj