Nowy program Erasmus+

© sxc.hu

© sxc.hu

Ponad 102 mln euro trafi w tym roku do Polski z nowego programu Erasmus+. Program Erasmus był jednym z najistotniejszych impulsów dla rozwoju i umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego. Liczba studentów wyjeżdżających na studia za granicę wzrosła od 1998 r. dziesięciokrotnie. Polska jest też coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do studiowania dla cudzoziemców, których liczba w ostatnich latach wzrosła czterdziestokrotnie.

Realizację programu Erasmus+ zaplanowano na siedem lat, czyli do roku 2020. Siedmioletni budżet Erasmusa+ wynosi 14,7 mld euro, co stanowi 40 proc. wzrost w stosunku do poprzedniej edycji programów unijnych w dziedzinie edukacji. Budżet przewidziany na rok 2014 wyniesie 1,8 mld euro, w tym 102 mln euro dla Polski. Z programu będzie mogło skorzystać ponad cztery miliony Europejczyków – studentów, młodzieży, uczniów i dorosłych – zdobywając doświadczenie zawodowe, studiując, szkoląc się lub odbywając wolontariat za granicą.

Erasmus+ zastąpi kilka istniejących dotychczas programów UE obejmujących wszystkie sektory edukacji: „Uczenie się przez całe życie” (Erasmus – szkolnictwo wyższe, Leonardo da Vinci  – kształcenie i szkolenie zawodowe, Comenius – edukacja szkolna, Grundtvig – edukacja osób dorosłych) oraz „Młodzież w działaniu”, a także międzynarodowe programy Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink i program współpracy z państwami uprzemysłowionymi.

Nowością w Erasmusie+ jest to, że studenci wyjeżdżający na studia magisterskie do innego kraju, będą mogli skorzystać (od roku 2015/2016) z nowego systemu pożyczek, uruchamianego przez Europejski Fundusz Inwestycyjny (pożyczka w kwocie do 12 tys. euro w przypadku studiów rocznych, lub do 18 tys. euro przy studiach dwuletnich). Komisja Europejska planuje, że rocznie z  pożyczek skorzysta ok. 200 tys. studentów studiów magisterskich. Resortami, które będą realizować Erasmusa + obok Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Zaloguj się Logowanie

Komentuj