 |
Przedstawiono propozycje dotyczące współpracy w zakresie nadzoru morskiego, większej roli UE w międzynarodowej polityce morskiej oraz zrównoważonego, ekologicznego rybołówstwa. Dwa lata po wprowadzeniu w życie zintegrowanej polityki morskiej Komisja przedstawiła pierwsze sprawozdanie z dokonanych postępów.
|
Wyznaczono również priorytety unijnej polityki morskiej i przedstawiono propozycje działań mających przyczynić się do zacieśnienia współpracy między krajami UE w zakresie nadzoru morskiego oraz zwiększenia roli UE na arenie międzynarodowej.
Chociaż zintegrowana polityka morska powstała dopiero niedawno, „udało jej się już zmienić sposób, w jaki Europa gospodaruje zasobami morskimi” powiedział unijny komisarz ds. gospodarki morskiej i rybołówstwa Joe Borg.
Europę otaczają dwa oceany i cztery morza. Długość jej linii brzegowej wynosi 70 tys. km. Od morza zależnych jest wiele sektorów: od handlu i transportu morskiego po rybołówstwo i turystykę. Jednak morza i oceany to również wypadki statków, katastrofy ekologiczne, nielegalne połowy, piractwo, zorganizowana przestępczość, handel narkotykami, nielegalna imigracja i zagrożenia terrorystyczne.
Obecnie za wszystkie te kwestie odpowiadają różne organy krajowe, takie jak organy kontroli granicznej, organy celne, organy bezpieczeństwa i ochrony portów.
Priorytetem na najbliższe lata jest zapewnienie skutecznej współpracy pomiędzy tymi wszystkimi organami. Kolejne cele to: zrównoważony rozwój oraz zwiększenie roli UE w międzynarodowej polityce na rzecz lepszego zarządzania morzami. Dwa projekty pilotażowe – jeden na Morzu Śródziemnym, a drugi w basenie Morza Północnego – mają na celu dokonanie praktycznej oceny integracji nadzoru morskiego.
Komisja zaproponowała również wprowadzenie nowych kwot połowowych na rok 2010. Zostały one ustalone w oparciu o opinie naukowe specjalistów w dziedzinie rybołówstwa dotyczące ilości ryb, które można łowić bez wyrządzania trwałych szkód zasobom rybnym.
Najbardziej zagrożone gatunki ryb to: dorsz, śledź i sardela. W 2008 r. odnotowano najwyższy od 1999 r. poziom połowów dorsza.
„Zawsze znajdą się przeciwnicy takich działań, którzy myślą krótkowzrocznie i którzy uważają, że kwestie zrównoważonego rozwoju można odłożyć na później. Jednak nie tędy prowadzi właściwa droga”, powiedział Joe Borg. (Komisja Europejska)
Zaloguj się Logowanie