Zwracając się do młodych mieszkańców wsi minister Marek Sawicki zachęcał do aktywnego włączenia się w dyskusję na przyszłością WPR. „Wspólna Polityka Rolna zestarzała się i zdezaktualizowała, albo zmienimy ją teraz razem, albo zakonserwujemy na następne dziesięciolecia. Na to Wy – młodzi rolnicy nie możecie sobie pozwolić. Dziś trzeba mieć odwagę, aby Wspólną Politykę Rolną uprościć poprzez opracowanie nowych, mierzalnych i statystycznie porównywalnych kryteriów naliczania wsparcia. Jestem zwolennikiem ustalenia równych zasad podziału środków w ramach zachowania budżetu, a nie jak niektórzy, poprzez jego likwidację” – powiedział minister Sawicki.
Młodzi rolnicy z całej Europy dyskutowali na temat biogazu i alternatywnych źródeł energii w rolnictwie. Temat spotkania to: „Bioalternatywa 2020 – młodzi rolnicy jako producenci Zielonej Energii w UE”.
Podczas spotkania ogłoszone zostały także wyniki ogólnopolskiego konkursu na innowacyjnego młodego hodowcę. Laureat odebrał nagrodę w wysokości 5.000 zł. z rąk ministra Marka Sawickiego.
Prezes Związku Młodzieży Wiejskiej Michał Modrzejewski podkreślił, że tym razem konkurs skierowany był do rolników inwestujących środki unijne w rozwój produkcji zwierzęcej.
Minister Marek Sawicki przypomniał, że pierwszy Europejski Dzień Młodego Rolnika odbył się w Polsce podczas targów Polagra-Premiery. Wzięło w nim udział ponad 1.000 młodych, przedsiębiorczych rolników, którzy dyskutowali na temat przyszłości rolnictwa w Polsce i w Europie.
Organizatorami, II. Europejskiego Dnia Młodego Rolnika były: Związek Młodzieży Wiejskiej (ZMW), Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników (ZZCNMR), Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz MTP.
Targową ofertę FARMY wzbogacają branżowe seminaria i debaty, z udziałem polskich oraz europejskich autorytetów z zakresu hodowli trzody chlewnej, drobiu, bydła i weterynarii. Specjalny cykl konferencji dedykowany jest najnowszym trendom na rynku produkcji zwierzęcej. Przy współudziale Głównego Lekarza Weterynarii odbywało się Forum Weterynaryjno-Hodowlane skierowane do właścicieli dużych ferm zwierzęcych oraz lekarzy weterynarii. Specjalne debaty dla rolników-hodowców, dotyczące prognozowanych zmian na rynku produkcji zwierzęcej w najbliższych latach, poprowadzili zaproszeni na FARMĘ eksperci.
W tym roku na FARMIE swoje oferty prezentuje 115 firm z 8. państw. Targi odbywają się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Partnerami w ich organizacji są związki i federacje zrzeszające producentów i hodowców bydła mlecznego, mięsnego, trzody i drobiu.
Każdy zwiedzający może zapoznać się tu z najnowszymi produktami i usługami, ale również wzbogacić o praktyczną wiedzę.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie