Nowoczesne zarządzanie flotą pojazdów

zarządzanie flotą

© mat.pras.

Zarządzanie flotą to pewien proces logistyczny związany z odpowiednim rozmieszczaniem i dysponowaniem środkami transportu drogowego oraz innych związanych z nimi zasobów – w tym zasobów ludzkich. Ma to wszystko na celu zoptymalizowanie wykorzystania zasobów oraz możliwie jak największe zapewnienie firmie efektywności i szybkości dostaw przy jak najmniejszych kosztach własnych.

Nieco historii

Kiedyś, gdy nie było jeszcze komputerów… no właśnie. W owych czasach też oczywiście trzeba było jakoś dysponować środkami. Brało się pod uwagę przydział samochodów oraz baz transportowych, niezbędną liczbę pracowników, skład przewożonego ładunku, i oczywiście trudniejsze nieco zagadnienie doboru najbardziej optymalnych tras do posiadanej floty pojazdów. Najlepiej jest łączyć wszystkie te problemy w całość, ale jak? Dawniej rysowano mapy tras, robiono wyliczenia i opierając się na wcześniejszych doświadczeniach wykonywano żmudne analizy. Dziś już jednak procedury rozwiązujące te zagadnienia mogą być w całości zaimplementowane w programach komputerowych.

Interakcja i komunikacja

Dziś również samo tylko zastosowanie komputerów to przeżytek. Aby skutecznie zarządzać jakimikolwiek środkami ruchomymi, potrzebujemy jeszcze interakcji, co oznacza, że nie wystarczy zawczasu zaplanować drogi i czasu przejazdu floty, ale trzeba również śledzić wszystkie pojazdy na bieżąco, by w razie potrzeby dokonać w tym planie jakiejś modyfikacji. Takie zresztą uważne śledzenie może nam posłużyć do jeszcze skuteczniejszego zaplanowania tras i rozkładu pojazdów w przyszłości. Osobną sprawą jest to, że w skutecznym zarządzaniu flotą kluczowa jest też niezawodna komunikacja z kierowcami. Do naprawdę niezbędnych, praktycznych rozwiązań należy więc zaliczyć: najnowszej generacji telefonię GSM, systemy diagnozujące możliwe uszkodzenia pojazdów, oraz systemy nawigacji satelitarnej i tzw. informacji geograficznej (GIS).

Najnowsze technologie

Co jest więc najważniejsze? Według współczesnych badań będą to właśnie precyzyjne usługi lokalizacji GPS, np. Platforma Finder Online. System taki oferuje już dziś prawdziwe śledzenie całej floty pojazdów za pośrednictwem standardowej przeglądarki WWW z szyfrowaną transmisją SSL dla danych poufnych. Takie rozwiązanie zapewnia nam jednocześnie pełne bezpieczeństwo oraz wygodę i dostępność rozwiązania. Dane zbierane są w czasie rzeczywistym, z minimalnymi tylko opóźnieniami wynikającymi ze specyfiki globalnej sieci satelitów GPS. Systemy lokalizacji floty mają też dodatkowe opcje zapamiętywania tras, odtwarzania historii czy kontroli poziomu paliwa i prędkości poszczególnych pojazdów. Zazwyczaj w tego rodzaju usługach lokalizacji nie ma konieczność kupowania dodatkowego sprzętu czy oprogramowania. Do pakietu należą zwykle w standardowym wyposażeniu: aktualne, cyfrowe mapy, aplikacja mierząca położenie i prędkość, czujniki (wyłączonego zapłonu, ilości paliwa, otwarcia drzwi, czasu parkowania itp.), opis pojazdu oraz narzędzia i przejściówki do obsługi urządzeń mobilnych.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj