Nowoczesne technologie w służbie starszym osobom

Nowe rozwiązania

W ramach programu opracowywane są nowe rozwiązania, które w przeciągu dwóch do trzech lat są gotowe do wykorzystania na rynku. Od 2008 r. rozpoczęto prace nad ponad 50 projektami badawczo-innowacyjnymi w dziedzinie zarządzania chorobami przewlekłymi i społecznych interakcji osób starszych. Przykłady tego typu projektów to roboty wykonujące prace domowe i pomagające starszym osobom w utrzymaniu więzi z otoczeniem społecznym oraz środowiska „inteligentnych domów”, które reagują na ruchy i zachowanie mieszkańców, aby ułatwić im życie.

W celu osiągnięcia maksymalnych korzyści z programu, Komisja zaleca bardziej bezpośredni i większy udział końcowych użytkowników w projektowaniu rozwiązań. Ujednolicenie zasad dotyczących kwalifikowalności i finansowania powinno także ograniczyć do minimum przestoje i opóźnienia, które czasami zakłócają postępy w projektach.

Komisja podejmie ponadto prace nad stworzeniem mechanizmów finansowania pomostowego w okresie pomiędzy etapem pilotażowym a masowym wprowadzeniem na rynek. Obejmują one dalsze wsparcie na rzecz Forum Inwestycyjnego AAL oraz uwzględnienie potencjalnego wkładu wspólnego programu AAL w pilotażową inicjatywę „Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji sprzyjającej aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu” Celem pilotażowego partnerstwa, zapowiedzianego w ramach inicjatywy przewodniej Unia innowacji, będzie likwidacja przeszkód utrudniających rozpowszechnianie innowacji odpowiadających na wyzwania demograficzne (zob. IP/10/1609).

Oprócz tego Komisja wzmocni dodatkowo powiązania pomiędzy wspólnym programem AAL, pozostałymi programami badawczo-innowacyjnymi finansowanymi ze środków unijnych oraz Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej (2012 r.).

Na podstawie tego sprawozdania Komisja przedyskutuje teraz z Parlamentem Europejskim i Radą Unii Europejskiej dalsze kroki konieczne w celu wprowadzenia w życie proponowanych działań oraz kwestię kontynuacji programu po 2013 r., to jest po pierwotnym terminie jego zakończenia.

We wspólnym programie AAL uczestniczy 20 państw członkowskich UE (Austria, Belgia, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), trzy kraje stowarzyszone (Izrael, Norwegia i Szwajcaria) oraz Komisja Europejska.

Wspiera on bazujące na TIK rozwiązania wspierające komfort życia osób starszych, które mają szansę zostać wprowadzone na rynek w ciągu 2-3 lat i stać się opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Realizacja programu stwarza nowe możliwości gospodarcze i może przynieść ogromne oszczędności w dziedzinie opieki społecznej i zdrowotnej. Na przykład rozwiązania w zakresie teleopieki mogą obniżyć koszty usług opiekuńczych nawet o 30 proc.

Sektor publiczny i prywatny w Europie zainwestował w ostatnim okresie ponad miliard euro w badania i innowacje w zakresie komfortu życia osób starszych: około 600 mln euro we wspólny program na rzecz nowoczesnych technologii w służbie osobom starszym, około 400 mln euro w unijny program ramowy w zakresie badań oraz, jak dotąd, ponad 50 mln euro w unijny program na rzecz wspierania polityki TIK.

Udział Komisji we wspólnym programie na rzecz nowoczesnych technologii w służbie osobom starszym wynika z planu działania w zakresie komfortowego funkcjonowania osób starszych w społeczeństwie informacyjnym, przyjętego w 2007 r. (zob. IP/07/831). Jego celem jest wzmocnienie współpracy badawczej między państwami członkowskimi poprzez wykorzystanie odpowiednich funduszy unijnych.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj