© freeimages.com
Efektywny system odprowadzania wody i zanieczyszczeń jest jednym z ważniejszych problemów wielu obiektów przemysłowych. W halach produkcyjnych, składach, magazynach i pomieszczeniach socjalnych najpopularniejsze stają się odwodnienia liniowe. Jak wybrać i zamontować odpowiedni system?
Efektywny system odprowadzania wody i zanieczyszczeń jest jednym z ważniejszych problemów wielu obiektów przemysłowych. W halach produkcyjnych, składach, magazynach i pomieszczeniach socjalnych najpopularniejsze stają się odwodnienia liniowe. Jak wybrać i zamontować odpowiedni system?
Odwodnienia liniowe rynnowe doskonale sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczna jest duża szerokość hydrauliczna. Stosują je zakłady działające w branży przemysłu spożywczego (przetwórstwo owocowo-warzywne, przemysł mięsny i wędliniarski, produkcja żywności), chemicznego i farmaceutycznego. Są one polecane również do magazynów, kuchni oraz wszelkiego typu zapleczy sanitarnych.
W miejscach, gdzie niezbędne jest spełnienie rygorystycznych wymogów sanitarnych sprawdzają się kanały wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304, która pozwala w łatwy sposób zachować najwyższy poziom higieny.
Dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego polecane są odwodnienia z blachy kwasoodpornej AISI 316, która nie ulega zniszczeniu pod wpływem działania silnie żrących substancji.
Odwodnienia liniowe powinny być dobrane pod kątem potrzeb konkretnego zakładu produkcyjnego. Producenci kanałów rynnowych zalecają dokładne sprawdzenie kilku parametrów. Pierwszym z nich jest długość, szerokość oraz głębokość początkowa kanału rynnowego. Inżynier lub projektant systemu powinien określić procentowy spadek odwodnienia w zakładzie oraz średnice kielichów służących do przyłączeń (średnia pozwala dobrać właściwe wpusty podłogowe). Należy ocenić również miejsce odpływów i ich ilość.
Rodzaj rusztu przykrywającego dobiera się na podstawie oceny natężenia ruchu w zakładzie.
Na rynku dostępne są odwodnienia z rusztami:
Zakłady z ruchem pieszym mogą wybrać dowolny rodzaj rusztów. Ruszty antypoślizgowe są najbardziej funkcjonalne, a drabinowe i płytowe wyróżniają się masywnością (są bardziej solidne). Ruszty blaszane polecane są w miejscach, gdzie ceni się wysoką estetykę.
Do zakładów z ruchem kołowym przeznaczone są masywne ruszty drabinowe i płytowe o właściwej klasie wytrzymałości.
Do odwodnień rynnowych należy dobrać odpowiednie kratki ściekowe, które zagwarantują najwyższy poziom higieny. Kratki mają różnego rodzaju pokrywy (żeberkowe, kratowe, antypoślizgowe), które powinny zostać dopasowane do poziomu natężenia ruchu. W przypadku, gdy po terenie zakładu poruszają się auta ciężarowe, kratki powinny wyróżniać się wyższą odpornością na obciążenia.
Podczas doboru kratek należy zwrócić uwagę również na szerokość wpustu, która musi być dopasowana do ilości odprowadzanej cieczy. Kolejnym istotnym parametrem jest możliwość przepływu przez kratkę ciał stałych.
Trwałe kratki i kanały rynnowe ze stali nierdzewnej oraz kwasoodpornej można znaleźć w ofercie firmy KESMET. Są to innowacyjne rozwiązania przygotowywane na indywidualne zamówienie klientów (możliwość wykonania pokryw o oryginalnych wzorach). Odpływy liniowe mogą mieć długość nawet do 3100 mm w jednym kawałku, a pokrywy do kratek grubość ponad 10 mm. Nowoczesny sprzęt jakim dysponuje firma KESMET pozwala tworzyć innowacyjne kratki ściekowe o bardzo dużej sile obciążenia. Precyzyjny laser pozwala także na szybką obróbkę stali i umożliwia klientom zamawianie pokryw z dowolnymi wzorami.
Innowacyjne kratki ściekowe i kanały rynnowe KESMET doskonale sprawdzą się na halach produkcyjnych, w magazynach, na lotniskach oraz w innych miejscach, gdzie poruszają się ciężkie maszyny lub pojazdy.
Zapraszamy na stronę www.kesmet.eu
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.
Tytuł projektu: Wzrost konkurencyjności Przedsiębiorstwa poprzez wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji w obróbce elementów ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej.
Zaloguj się Logowanie