 |
Prawie 2 mln euro będzie kosztować nowoczesne laboratorium monitorujące jakość wód w województwie małopolskim. Według przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, będzie to najnowocześniejsza tego typu placówka w kraju.
|
"Po zrealizowaniu tego projektu będzie to najnowocześniejsze laboratorium zajmujące się badaniem i monitoringiem wód powierzchniowych i głębinowych. W przyszłości wypracowane przez nas rozwiązania znajdą zastosowanie w całym kraju" – powiedział dziennikarzom w piątek dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, Paweł Ciećko.
Przedsięwzięcie powinno być gotowe w grudniu przyszłego roku. Wartość projektu wynosi blisko 2 mln euro, z czego 85 proc. zostanie sfinansowane z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Reszta będzie pochodzić z budżetu wojewody małopolskiego.
Do prowadzenia szczegółowych badań i analiz wód małopolskich zakupiona zostanie najlepsza aparatura kontrolno-pomiarowa oraz 15 sond z oprzyrządowaniem do prowadzenia pomiarów w wodach podziemnych. Nowy sprzęt zainstalowany zostanie w laboratorium delegatury WIOŚ w Tarnowie.
Dla potrzeb monitoringu wód opracowane i wdrożone zostaną odpowiednie metody badawcze, a także specjalny program komputerowy.
Badania wód przeprowadzone w ramach projektu obejmą swoim zasięgiem zlewnię Dunajca, w której znajdują się ujęcia wód powierzchniowych i podziemnych (m.in. dla Zakopanego, Nowego Sącza, Tarnowa), obszary bytowania ryb, a także obszary włączone do sieci Natura 2000. Przebadane zostaną zarówno wody podziemne, jak i powierzchniowe.
Jak podkreślają przedstawiciele WIOŚ, dzięki realizacji projektu monitoring wód prowadzony na obszarze województwa małopolskiego będzie dostosowany do wymogów wynikających z Ramowej Dyrektywy Wodnej. Dokument ten reguluje przepisy prawne dotyczące gospodarki wodnej obowiązujące w Unii Europejskiej, a jego głównym celem jest osiągnięcie dobrego stanu wód do roku 2015. (RGR, PAP – Nauka w Polsce, bsz)
Zaloguj się Logowanie