Nowoczesne kadry

Inwestycje kojarzą nam się głównie z budową nowych obiektów, dywersyfikacją produkcji czy nabywaniem środków trwałych koniecznych do dalszego prowadzenia działalności. Ale równie dobrze przedmiotem inwestycji może być człowiek, a dokładniej jego umiejętności, wiedza, zdolności, słowem wszystko to, co może on zaprezentować.

Człowiek wszak nie jest zasobem danej organizacji, jest znacznie kimś więcej – jest nośnikiem danego zasobu, jest nośnikiem ludzkiego kapitału.

Nie od dziś mówi się o potrzebie ciągłego podnoszenia swoich kompetencji, właśnie po to, by uzyskać albo umocnić przewagę konkurencyjną. Wiadomo również, że tego typu przedsięwzięcia zawsze generują koszty. Jednak dzięki wsparciu ze strony Europejskiego Funduszu Społecznego oraz programowi wdrażanemu poprzez ten Fundusz Kapitał Ludzki przedsiębiorcy mogą pozyskiwać dodatkowe środki na znaczne pokrycie wydatków związanych z tworzeniem nowoczesnej kadry w swojej firmie. Taki jest właśnie główny cel działań – posiadanie w swojej strukturze kadry nowoczesnej, wysoko wykwalifikowanej.

Rodzaje przedsięwzięć

Dotacje, których maksymalna wielkość osiąga poziom 2 mln euro na projekt, mogą być przeznaczane z PO Kapitał Ludzki między innymi na projekty zamknięte (szkolenia przeznaczone dla pracowników danego przedsiębiorstwa), projekty otwarte (szkolenia mają charakter otwarty, wszyscy mogą w nich uczestniczyć), szkolenia ogólne i specjalistyczne, szkolenia e-learningowe i mieszane, doradztwo szkoleniowe czy studia podyplomowe.

Projekt przedsiębiorstwa przewidujący doszkalanie pracowników musi zawsze wynikać ze strategii danej firmy i analizy potrzeb szkoleniowych, która pokazuje czy rzeczywiście dane szkolenie jest w tym momencie potrzebne. Może on dotyczyć wszystkich obszarów funkcjonowania firmy. Przedmiotem projektu mogą być również tzw. szkolenia licencjonowane, gry biznesowe i strategiczne.

Minimalna wartość projektu zależy głównie od tego czy ma on charakter ponadregionalny (dotyczy przedsiębiorstw posiadających struktury organizacyjne w co najmniej 2 województwach) czy regionalny (tutaj przedsiębiorstwa posiadające struktury w jednym województwie). Dofinansowanie zaś dotyczy większości kosztów wynikających z organizacji szkoleń, w tym w szczególności wynagrodzenia osób prowadzących dane szkolenie, koszty podróży służbowych, noclegu i wyżywienia dla tych osób, koszty najmu, dzierżawy lub leasingu pomieszczeń wykorzystywanych do realizacji szkolenia.

Jego poziom i tutaj jest względny, gdyż zależy nie tylko od wielkości przedsiębiorstwa ale również od rodzaju przeprowadzanego szkolenia (czy ogólne, specjalistyczne czy może doradztwo). „Na sukces danego projektu w konkursie wpływ mają przede wszystkim przełożenie projektu na strategię rozwoju przedsiębiorstwa oraz jego kompleksowość i innowacyjność stosowanych metod, technik prowadzenia szkoleń” – powiedziała pani Magdalena Kućma, konsultant z Zespołu Dotacji i ulg inwestycyjnych Deloitte. Podkreśliła również niebagatelne znaczenie adekwatności projektu do wyzwań gospodarki i rynku pracy.{mospagebreak}Transfer między nauką a biznesem

Niejednokrotnie szkolenie pracowników jest pierwszym etapem na drodze do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Głównie dlatego, że pojawia się tutaj problem późniejszego zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Na tym polu przedsiębiorcy również mogą liczyć na wsparcie ze strony Unii Europejskiej. Dość wspomnieć nie tylko o działaniu znajdującym wyraz w PO Kapitał Ludzki, ale również o tzw. inicjatywach wspólnotowych. Przykładem tych inicjatyw może być Life Long Learnig (kształcenie przez całe życie) wchodzące w skład programu Leonardo da Vinci. W jego ramach realizowane są takie przedsięwzięcia jak projekty mobilności – staże szkoleniowe dla uczniów, absolwentów i pracowników w organizacji partnerskiej w innym kraju członkowskim, transfer innowacji – adaptacja i wdrożenie do systemu kształcenia sprawdzonych, nowatorskich rozwiązań w wybranych branżach, partnerstwo edukacyjne – współdziałanie partnerów (co najmniej trzech z różnych krajów) w dziedzinie szkolenia i kształcenia zawodowego w instytucjach szkoleniowych i przedsiębiorstwach na szczeblu krajowym, lokalnym, regionalnym lub sektorowym, seminaria kontaktowe i wizyty studyjne służące poznaniu partnerów.

Obok wspomnianego wyżej programu Leonardo da Vinci, również działanie 8.2.1 zawarte w PO KL określa te rodzaje przedsięwzięć, które mogą pomóc w transferze między wiedzą a nauką. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o staże i szkolenia praktyczne dla pracowników przedsiębiorstw w jednostkach naukowych, pracowników jednostek naukowych czy uczelni w przedsiębiorstwach, tymczasowe zatrudnienie w MŚP wysoko wykwalifikowanego personelu, tworzenie firm typu spin-off, spin out (przedsiębiorczość akademicka), tworzenie i rozwój sieci współpracy pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami poprzez kampanie informacyjne, imprezy służące kojarzeniu partnerów.

Potrzeba restrukturyzacji

Ciągle zmieniająca się sytuacja na rynku, konkurencja, nieprzyjazne warunki prowadzenia działalności niewątpliwie wpływają na przedsiębiorstwo i jednocześnie wymagają aby możliwie jak najszybciej oraz najlepiej dostosować się do otoczenia. Zmiany, jakim musi się poddawać firma polegają nierzadko na procesach zmiany profilu przedsiębiorstwa, programach modernizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa oraz na zatrudnianiu, ale też zwalnianiu pracowników z organizacji. To wszystko wymaga kolejnych nakładów finansowych. I tym razem przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w ramach już nie tylko PO Kapitał Ludzki, ale również , gdy chodzi o optymalizacje struktury zatrudnienia, PO Innowacyjna Gospodarka. Projekty ujęte w pierwszym z wymienionych programów dotyczą z reguły restrukturyzacji i tzw. outplacementu – są to zwolnienia monitorowane, polegające na oferowaniu zwalnianym pracownikom m.in. wsparcia psychologicznego.

Stworzenie nowoczesnych kadr oraz innowacyjne nimi zarządzanie stało się dzisiaj o wiele łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Efektywne wykorzystywanie środków zgromadzonych w ramach funduszy unijnych jest jak najbardziej możliwe, przy oczywistym założeniu, że przedsiębiorcy będą chcieli inwestować w człowieka – wszak człowiek to najlepsza inwestycja.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj