„Jak stworzyć system transferu technologii w Polsce tak, aby uzyskać wymierne korzyści finansowe dla państwa, społeczeństwa i badaczy?”- to najważniejsze pytanie stawiane podczas odbywającej się w Warszawie w dn. 22-24 września konferencji. Pierwszą w Polsce tego typu konferencję organizuje Warszawski Uniwersytet Medyczny we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W czasie dyskusji poruszone są najistotniejsze zagadnienia związane z rozwojem nowych technologii i ich wykorzystaniem w medycynie i farmacji. Głównym tematem konferencji jest stworzenie skutecznych form współpracy polskich naukowców z przedsiębiorcami oraz powstanie innowacyjnych ośrodków badawczych w Polsce. Jednym z takich ośrodków jest właśnie CePT.
Projekt Centrum (CePT) jest największym przedsięwzięciem biomedycznym i biotechnologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej. Celem projektu jest utworzenie w Warszawie prężnego ośrodka naukowego składającego się ze ściśle współpracujących ze sobą środowiskowych centrów badawczych, w których prowadzone będą badania dotyczące najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, w szczególności: chorób nowotworowych, neurologicznych, układu krążenia oraz schorzeń związanych ze starzeniem się.
MNiSW finansuje inwestycję kwotą 360 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W uroczystości weźmie udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.
Timmy
14 października 2010 at 13:35
To centrum jak dla mnie jest doskonałym ucieleśnieniem idei przedsiębiorczości akademickiej – zaktywuje środowiska akademickie do wcielania wiedzy naukowej w życie i to w najbardziej praktycznym wymiarze. A najbardziej skorzystają na tym chorzy, co już w ogóle jest godne pochwały. Sporo ostatnio o tym Centrum czytałem, między innymi na stronie projektu Tekla Plus – polecam szczegółowy tekst na ten temat: http://www.teklaplus.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=440:biotechnologiczne-centrum-przyszlosci