Nowoczesna infrastruktura teleinformatyczna na polskich uczelniach

PLATON oferuje też usługę obliczeń kampusowych.

Za sprawą tej usługi, pracownicy naukowi będą mieli zdalny dostęp do komputerów z dedykowanym systemem operacyjnym i aplikacjami. Dzięki temu nie muszą mieć własnych serwerów obliczeniowych czy licencji na oprogramowanie. Klastry z serwerów, które spełniają te funkcje są zainstalowane po stronie operatora sieci.

„Środowisko naukowe korzysta głównie z dwóch systemów operacyjnych – Windowsa i Linuxa – i aplikacji działających na tych systemach. Usługi obliczeń kampusowych mają możliwość udostępniania usług albo aplikacji na obu tych systemach zdalnie, bez konieczności instalacji tych systemów i programów. W ten sposób następuje wirtualizacja obliczeń środowiska naukowego” – wyjaśnia dr Stroiński.

Na razie trwają dostawy i w 20 jednostkach instalowane są klastry obliczeniowe. Kompletowane jest już specjalistyczne oprogramowanie.

Czwarta usługa PLATONA to powszechna archiwizacja.

Jest to system bezpiecznego przechowywania i archiwizowania danych na serwerach jednostek wiodących projektu. Wykorzystuje się w nim replikację danych. „Mamy 4 węzły przechowywania i 6 węzłów usługowych. To umożliwia bezpieczną długoterminową archiwizację danych i możliwość dostępu do nich z dowolnego miejsca w sieci” – mówi kierownik projektu. Łączna przestrzeń archiwizacji zarówno w macierzach dyskowych, jak i w bibliotekach taśmowych ma wynosić 15 petabajtów (1,5*10^15 bajtów).

Pierwsze instalacje już się rozpoczęły, a w nowym roku usługa ta zostanie udostępniona w testach operacyjnych.

Ostatnią z oferowanych usług PLATONA jest naukowa telewizja wysokiej rozdzielczości.

Jak wyjaśnia dr Stroiński, najważniejszą częścią usługi są studia produkcyjne umożliwiające powstawianie multimedialnych treści. „Mamy ich już 5. Pozostałe jednostki mają mniejsze systemy nagrań. Do tego jest 5 regionalnych centrów danych, które gromadzą strumienie multimedialne z telewizji i rozsyłają po sieci PIONIER. Jest też jedno mobilne studio – wóz realizatorski. Dostawy zakończą się w styczniu. Na razie realizowane jest wyposażenie mniejszych studiów nagrań” – dodaje.

Oprócz sprzętu kompletowane jest oprogramowanie, które umożliwi transmisję strumieniową wysokiej jakości i dystrybucję materiałów w trybie na żądanie, zarządzanie treścią cyfrową, interaktywne audycje cyfrowe. Poza tym powstają zespoły odpowiedzialne za rejestrację treściową. Każda z jednostek musi wokół sprzętu zorganizować zespół, który zacznie działalność produkcyjną. „Po zakończeniu projektu PLATON zobowiązaliśmy się do utrzymania usługi przez 5 lat” – informuje dr Stroiński.

Usługa będzie miała dwa wymiary: usługi dla użytkowników profesjonalnych, np. transmisje operacji dla środowiska medycznego oraz usługi dla naukowców, którzy w ramach infrastruktury naukowej będą chcieli popularyzować i rozpowszechniać wyniki swoich badań.

„Projekt PLATON definiuje zestaw pięciu usług podstawowych w zakresie komunikacji, przetwarzania i gromadzenia informacji. Usługi te mogą stanowić fundament dla usług bardziej zaawansowanych, takich jak np. zdalne nauczanie czy wirtualne laboratorium. Będziemy chcieli to robić, w ramach kolejnych etapów prac po zakończeniu projektu PLATON” – podsumowuje dr Stroiński.

Projekt PLATON jest realizowany od 2008 r., a prace zakończą się w 2012 r. Liderem konsorcjum jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Łączny koszt realizacji projektu to 83 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Programu Innowacyjna Gospodarka.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj