UE przedstawia nowy plan finansowania badań naukowych. Chce w ten sposób stymulować dalszy rozwój innowacji, zwiększać gospodarcze oddziaływanie badań naukowych, ułatwiać naukowcom dostęp do funduszy i wydajniej wykorzystywać pieniądze podatników.
W latach 2007-2013 na badania naukowe i projekty związane z innowacjami UE przeznaczy łącznie ok. 143 mld euro. Tymczasem Komisja przygotowuje się już do kolejnego okresu finansowania pod kątem priorytetów Unii innowacji – jednego z elementów strategii Europa 2020 na rzecz większego wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Pierwsze wnioski wskazują na potrzebę zwiększenia finansowania tych projektów, które dotyczą najbardziej aktualnych i powszechnych wyzwań, takich jak stan zdrowia Europejczyków czy starzenie się naszych społeczeństw, walka ze zmianami klimatu, bezpieczeństwo żywności i kurczące się zasoby naturalne.
Wykorzystywanie środków, jakie UE przeznacza na te cele, powinno być również lepiej skoordynowane: począwszy od podstawowych badań po etap wprowadzania nowych produktów i usług na rynek.
Uproszczone procedury i przepisy powinny ułatwiać naukowcom oraz mniejszym i większym firmom nawiązywanie współpracy, ubieganie się o unijne finansowanie i jego wykorzystywanie. Finansowane przez UE projekty poddawane będą kontrolom, które pozwolą upewnić się, że pieniądze podatników wydawane są optymalnie.
Więcej inwestycji w badania i rozwój
Określenie na nowo priorytetów unijnego finansowania pozwoli UE dogonić jej głównych konkurentów w dziedzinie innowacji – Stany Zjednoczone i Japonię. Jak wynika z corocznego sprawozdania , Stany Zjednoczone wyprzedzają UE pod względem wielu kryteriów. Do ścisłej światowej czołówki zbliżają się też szybko rozwijające się kraje, takie jak Chiny czy Brazylia.
Szefowie państw i rządów UE udzielili Komisji w tym zakresie zdecydowanego poparcia . Nowe podejście oznaczać będzie również więcej partnerstw publiczno-prywatnych, dzięki którym do rąk konsumentów trafiać będzie więcej innowacyjnych produktów, i w dodatku szybciej. Pierwsze z takich partnerstw, które ma zacząć funkcjonować w 2011 r., będzie zachęcać naukowców do opracowywania nowych produktów i usług sprzyjających aktywnemu starzeniu się w dobrym zdrowiu.
UE będzie zachęcać rządy poszczególnych krajów, a także europejskie przedsiębiorstwa do zwiększenia całkowitych inwestycji w badania i rozwój do poziomu 3 proc. PKB do roku 2020 (w 2009 r. było to 2 proc. PKB). Podejmowane w tym celu działania pozwolą stworzyć 3,7 mln nowych miejsc pracy i osiągnąć roczny wzrost gospodarczy w wysokości 795 mld euro.
Do 20 maja trwają konsultacje społeczne dotyczące omówionych propozycji. Następnie do końca bieżącego roku Komisja przedstawi konkretne wnioski legislacyjne dotyczące finansowania badań naukowych
Zaloguj się Logowanie