Komisja stara się rozszerzyć zakres i podnieść poziom kształcenia i szkolenia zawodowego.
Komisja przedstawiła dziś plan zachęcenia większej ilości uczniów do podejmowania kształcenia zawodowego w Europie i podniesienia jakości oferowanych szkoleń.
Plan ten omówiony zostanie podczas spotkania europejskich ministrów z pracodawcami i przedstawicielami związków zawodowych w grudniu, co doprowadzić ma do określenia planu w perspektywie następnych 10 lat.
Propozycje opierają się na nowej strategii UE dotyczącej pobudzania wzrostu gospodarczego i zwiększania zatrudnienia na najbliższą dekadę. Jednym z głównych celów strategii Europa 2020 jest podniesienie poziomu wykształcenia, tak aby zaspokoić zapotrzebowanie na nowe i bardziej zaawansowane umiejętności.
Rynek pracy UE nieustannie zmienia się pod wpływem globalizacji, postępu technologicznego, globalnego ocieplenia i ograniczonej dostępności zasobów naturalnych. Jednak Europa napotyka na tej drodze pewne trudności – częściowo wynikają one z tego, że wielu pracownikom brakuje wiedzy fachowej.
W obecnych czasach nawet najprostsze prace wymagają znaczących umiejętności. Tymczasem prawie jedna trzecia Europejczyków w wieku produkcyjnym (25-64 lat) nie posiada żadnych kwalifikacji lub niskie kwalifikacje – grupa ta jest o wiele liczniejsza niż w Stanach Zjednoczonych, Japonii czy Korei Południowej.
Europejscy pracodawcy od dawna narzekają na brak wystarczająco wykwalifikowanych pracowników. Pomimo wzrostu stopy bezrobocia w okresie kryzysu, te niedobory wykwalifikowanej siły roboczej utrzymują się nadal. Kryzys gospodarczy dodatkowo jeszcze podkreślił potrzebę wykwalifikowanych pracowników. Co jednak jeszcze komplikuje sprawę, nasila się również potrzeba podnoszenia produktywności siły roboczej, aby sprostać rosnącej liczbie osób przechodzących na emeryturę.
Komisarz ds. edukacji Adroulla Vassiliou powiedziała, że Europa musi "zmienić wizerunek" kształcenia zawodowego i uczynić je "bardziej przystosowanym do dzisiejszych realiów".
W planie przedstawiono sposoby zachęcania do uczenia się przez całe życie oraz ułatwiania osobom zainteresowanym zdobywania w ramach szkoleń zawodowych doświadczeń zagranicą. Zaproponowano w nim również środki wspierania kreatywności i przedsiębiorczości, a także sposoby dotarcia do młodych osób przedwcześnie opuszczających szkołę, do bezrobotnych, pracowników migrujacych i osób niepełnosprawnych.
W kształceniu zawodowym nacisk kładzie się na wiedzę fachową i praktyczne doświadczenie, a w mniejszym stopniu na wiedzę teoretyczną. Przyciąga ono osoby wolące zdobyć zawód czy konkretną umiejętność niż pogłębiać wiedzę akademicką, na przykład na uniwersytecie.
Systemy kształcenia zawodowego są różne w poszczególnych krajach UE. Wskaźniki uczestnictwa są w nich również bardzo zróżnicowane, jednak średnio sytuują się one wyżej niż w konkurujących z Europą regionach świata.
//ec.europa.eu
Zaloguj się Logowanie