Nowe możliwości w firmach dzięki platformom e-learningowym

Z roku na rok rośnie zainteresowanie e-learningiem. Wynika to przede wszystkim z szerokiego wykorzystywania tej metody, nie tylko w zakresie nauczania akademickiego, ale również przez firmy, które wspierają w ten sposób rozwój kwalifikacji zawodowych oraz poszerzają kompetencje własnej kadry pracowniczej.

E-learning jest jedną z form nauczania na odległość, charakteryzuje się wykorzystaniem elektronicznych środków przekazu, np. komputera, Internetu, urządzeń audiowizualnych itp. Ta metoda zawdzięcza swój rozwój przede wszystkim postępowi technologicznemu i wiąże się bezpośrednio z upowszechnieniem Internetu oraz zwiększaniem przepustowości łącz.

Po pierwsze narzędzie

Nauczanie na odległość odbywa się przy pomocy odpowiednich platform i narzędzi. Obecne narzędzia LMS (learning management system) oraz CMS (content management system) umożliwiają realizację zaawansowanych celów edukacyjnych. Jednakże, by przeprowadzić szkolenie dla pracowników, wystarczy prosta platforma podcastowa. Podcast to forma internetowej publikacji dźwiękowej lub filmowej, najczęściej w postaci regularnych odcinków, z zastosowaniem technologii RSS. Dzięki tej technologii można dowolnie formować swoją stronę internetową, zamieszczać w niej aktualne wiadomości, budować zaplecze merytoryczne składające się z filmów instruktażowych, krótkich ćwiczeń i prelekcji.

Platforma szkoleniowa

Platformy e-learningowe mogą pełnić różne funkcje, w zależności od przeznaczenia. Mogą być wykorzystywane jako strony do nauki języków obcych, na których udostępniane są ćwiczenia tekstowe, materiały audio i wideo. Mogą być również podstawą do przeprowadzania szkoleń dla pracowników poszczególnych firm albo międzynarodowych korporacji.

Podstawową zaletą takiej platformy jest brak ograniczeń związanych z miejscem oraz czasem. Firmy nie muszą borykać się z kosztami podróżowania, rezerwacji sal, dopasowywania terminów szkolenia oraz druku materiałów. Zamiast tego wszyscy pracownicy – rozproszeni po różnych placówkach – mogą przyswajać informacje w dogodnym dla siebie czasie i tempie, a ich postępy są automatycznie sprawdzane i kontrolowane przez zwierzchników.

Nowe możliwości

Platformy e –learningowe wciąż poszerzają spectrum swoich możliwości. Ciągły postęp technologiczny umożliwia zastosowanie rozwiązań o różnym stopniu zaawansowania, począwszy od zamieszczania statycznych kursów, aż po dynamiczne, wymagające interakcji szkolącego. Nową jakością ułatwiającą wykorzystywanie metody e-learningu jest podcast, za pomocą którego można w prosty i przejrzysty sposób dodawać pliki audio i wideo.

Podcastowa platforma e-learnigowa staje się narzędziem komunikacji, nie tylko wewnętrznej, ale i zewnętrznej. Firmy za jej pomocą przekazują aktualne informacje o przedsiębiorstwie, dzielą się wiedzą, w której są ekspertem. Własna platforma e-learningowa nie jest domeną jedynie dużych firm, tak ich jak: Getin Bank, Elektrownia Bełchatów czy Cyfrowy Polsat, ale również mniejszych przedsiębiorstw, gdzie ukazują się wszelkiego typu filmy szkoleniowe i instruktażowe, informacyjne, edukacyjne oraz oczywiście promocyjne i reklamowe.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj