Laboratorium Modelowania, Dynamiki Molekularnej i Hydrodynamiki wyposażone w najpotężniejszy w Małopolsce komputer otwarto w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownia wchodzi w skład zespołu laboratoriów – Centrum Zaawansowanych Technologii Obliczeniowych i działa w ramach projektu: "Badanie układów w skali atomowej: nauki ścisłe dla innowacyjnej gospodarki (ATOMIN)".
Jak informuje UJ, działający w Laboratorium superkomputer o nazwie "Deszno" ma 576 rdzeni i strukturę modułową. "Każdy z 6 węzłów obliczeniowych ma pamięć operacyjną 256 GB i działa jako wieloprocesorowy komputer współdzielący pamięć operacyjną. Najistotniejszą cechą urządzenia jest możliwość uruchomienia zadań w technologii OpenMP (Open Multi-Processing) i prowadzenia rachunków wieloprocesorowych" – czytamy na stronie internetowej uczelni.
W Laboratorium będzie prowadziło badania ponad 30 naukowców. Zajmą się m.in. symulacjami złożonych procesów atomowych i molekularnych, badaniem zagadnień hydrodynamicznych układów grawitujących, analizą wybranych problemów przetwarzania informacji kwantowej i projektowaniem algorytmów rozpoznawania obrazów.
Superkomputer będzie służył doktorantom i magistrantom wykonującym zaawansowane numerycznie prace.
Z Centrum Zaawansowanych Technologii Obliczeniowych będą współpracowali naukowcy z ośrodków krajowych (np. Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie) i zagranicznych (np. Uniwersytetu Wiedeńskiego, Uniwersytetu Jenajskiego, Instytutu Alberta Einsteina w Poczdamie).
Realizowany w Centrum projekt ATOMIN prowadzą dwa wydziały Uniwersytetu Jagiellońskiego: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydziału Chemii w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
"Wydziały, w ścisłej współpracy, postanowiły skonsolidować i zmodernizować infrastrukturę badawczą do poziomu odpowiadającego standardom europejskim, który umożliwi transfer wiedzy i technologii do gospodarki i sfery użyteczności publicznej, poszerzenie współpracy krajowej i międzynarodowej, wzrost konkurencyjności w pozyskiwaniu projektów oraz szkolenie kadr na wysokim poziomie" – podaje krakowska uczelnia.
W wyniku realizacji projektu do 2012 r. zostanie powołanych kilka międzywydziałowych Zespołów Laboratoriów (m.in. Zaawansowanych Materiałów, Nanotechnologii i Nauki o Powierzchni; Zastosowań Biomedycznych Fizyki i Chemii, Fotoniki, Spektroskopii i Laserowych Technologii Kwantowych oraz Zaawansowanych Technologii Obliczeniowych). Będą one wyposażone w nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą – łącznie ponad 130 urządzeń – pozwalającą na prowadzenie innowacyjnych badań o charakterze podstawowym i aplikacyjnym.
/www.naukawpolsce.pap.pl
Zaloguj się Logowanie