Nowe laboratoria na Politechnice Świętokrzyskiej

Na Politechnice Świętokrzyskiej otwarto dwa nowe laboratoria: laboratorium mechaniki pękania i laboratorium mechaniki doświadczalnej. Pierwsze z nich wyposażono w najnowocześniejszy i specjalistyczny sprzęt, sfinansowany z Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Laboratorium mechaniki pękania zostało wyposażone w maszynę wytrzymałościową hydropulsacyjną z dodatkowym oprzyrządowaniem, dwa defektoskopy ultradźwiękowe do precyzyjnej lokalizacji wad oraz do pomiaru grubości elementów, a także w twardościomierz przenośny. Sprzęt ten kosztował 1,7 mln zł; na samą maszynę wydatkowano ponad 1,55 mln zł. Nową aparaturę dla laboratorium mechaniki pękania sfinansowano w ramach projektu „MODIN II – modernizacja i rozbudowa infrastruktury edukacyjno-badawczej Politechniki Świętokrzyskiej”, współfinansowanego z funduszu Programu Rozwój Polski Wschodniej.

Laboratorium mechaniki doświadczalnej wyposażono w mikroskop optyczny do analizy struktur i mikroskop laboratoryjny do śledzenia wzrostu pęknięć, adaptację maszyny UTS z dodatkowym wyposażeniem (m.in. ekstensometrami), maszynę wytrzymałościową do małych obciążeń, twardościomierz i komputery. Nową aparaturę dla laboratorium mechaniki doświadczalnej wyposażono w ramach projektu „MOLAB – Rozwój bazy badawczej specjalistycznych laboratoriów uczelni publicznych regionu świętokrzyskiego”, współfinansowanego z funduszu Programu Innowacyjna Gospodarka.

- Te dwa laboratoria są związane z jednym z najważniejszym obszarów wiedzy dotyczących tak zwanej inżynierii materiałowej. Dokonujemy tu oceny stanu właściwości wszystkich materiałów, które odgrywają ważną i istotną rolę w budowie na przykład maszyn. (…) Ma to kolosalne znaczenie przy rozwoju techniki i technologii – powiedział podczas uroczystego otwarcia laboratoriów rektor Politechniki Świętokrzyskiej, prof. Stanisław Adamczak.

Oba laboratoria będą służyć pracownikom i studentom Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej. Nowoczesne wyposażenie laboratoriów pozwoli na prowadzenie badań naukowych na najwyższym poziomie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj