Nowa robota dla skazanego

Będzie więcej miejsc, gdzie skazani odpracują swoje kary. Na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast spadną jednak nowe obowiązki związane z ich wyznaczaniem.

Ministerstwo sprawiedliwości przedstawiło projekt rozporządzenia, który wprowadza zmiany w wykazie podmiotów, w których wykonywana jest kara ograniczenia wolności. Zmiany obejmą także procedurę wyznaczania takich miejsc.

Przede wszystkim rozszerzono katalog podmiotów, które mogą być wyznaczone przez właściwy organ gminy będący dla nich organem założycielskim, a także podmioty, dla których organem założycielskim jest organ powiatu lub województwa do wykonywania kary ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej.

Nowością ma być przekazanie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) prawa do wyznaczania innych państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych wymienionych w rozporządzeniu. Do tej pory robił to sąd.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem do 15 października danego roku, prezes sądu rejonowego będzie sporządzał opinie określającą potrzeby sądu w zakresie wykonywania takich prac przez skazanych. W ciągu 30 dni od jej otrzymania, szef gminy będzie musiał zaproponować miejsca, w których skazani będą pracować społecznie. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie zobowiązany poinformować o tym radę gminy.

Projektowane rozporządzenie likwiduje także niektóre uciążliwe obowiązki dla podmiotów, które przyjmowały skazanych do tego typu prac. Najważniejszą zmianą jest zdjęcie kosztów związanych z ubezpieczeniem NNW i OC, obowiązkiem wyposażenia w odzież ochronną oraz opłatami za badania lekarskie.

/mp/
/samorzad.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj