Prawie 44 mln euro przez ostatnie trzy lata otrzymały z Norwegii polskie uczelnie. Pieniądze były przeznaczone na finansowanie projektów badawczych oraz organizację konferencji i seminariów, dotyczących przede wszystkim ochrony środowiska i opieki zdrowotnej.
Kolejne 13 mln euro Norwegowie przeznaczyli na stypendia dla polskich studentów i naukowców, a także na rozwój polskich uczelni i ich współpracę ze skandynawskimi partnerami.
Efekty działania Polsko-Norweskiego Funduszu Badań Naukowych oraz Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego, a także indywidualne projekty zostaną zaprezentowane podczas konferencji, która odbędzie się 9 listopada na Politechnice Warszawskiej. Honorowym patronem imprezy jest Minister Rozwoju Regionalnego Ewa Bieńkowska.
„Poprzez stypendia oraz finansowanie projektów badawczych i edukacyjnych Norwegia inwestuje w przyszłość całej Europy – mówi Enok Nygaard, Ambasador Królestwa Norwegii w Warszawie. – Polsko-Norweski Fundusz Badań Naukowych działa od 2007 roku, ale warto pamiętać, że początki naszej współpracy sięgają jeszcze lat 30. ubiegłego wieku, gdy uczeni z Polski i Norwegii wspólnie odkrywali Spitsbergen”.
Dzięki Funduszowi uruchomiono w Polsce kilkadziesiąt różnych przedsięwzięć z zakresu nauk społecznych i przyrodniczych. Jednym z nich jest projekt poświęcony badaniu korzyści społecznych i środowiskowych, które przynoszą polskie lasy. Celem badań jest pomoc w lepszym zarządzaniu obszarami leśnymi i poprawa sytuacji ekonomicznej mieszkańców wsi, znajdujących się na tego typu terenach. Projekt realizują naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z partnerami z Norweskiego Uniwersytetu Nauk Przyrodniczych i norweskiej firmy konsultingowej ECON.
Oprócz działalności badawczej, poprzez Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy Norwegia wspiera także mobilność polskich studentów i naszej kadry akademickiej. W ciągu trzech lat z dofinansowania takiego skorzystało ponad 1000 osób. Norwegowie przyznają też granty młodym polskim uczonym, którzy chcą prowadzić badania w ich kraju.
Fundusz, którego operatorem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, finansuje również wspólne inicjatywy polskich i norweskich instytucji naukowych i badawczych oraz wdrażanie nowych programów edukacyjnych na polskich uczelniach.
Podczas konferencji zostaną także omówione perspektywy dalszej współpracy w dziedzinie nauki i edukacji między Polską i Norwegią oraz możliwości jej finansowania w kolejnych latach.
Zaloguj się Logowanie