Niepokój prowadzi do religijnej gorliwości

Badania przeprowadzone przez York University wskazują, że niepokój i niepewność sprawiają, iż ludzie skupiają się na ideach i stają się bardziej radykalni w swoich wierzeniach religijnych – informuje EurekAlert.

W cyklu badań wzięło udział 600 uczestników. Część z nich znajdowała się w sytuacji powodującej niepokój, a część w neutralnej. Zostali oni poproszeni o opisanie swoich osobistych celów i określenie stopnia intensywności swoich przekonań religijnych. Zapytano ich również, czy byliby gotowi oddać życie za wiarę lub wspierać wojnę mającą na celu obronę ich religii. Według badań niepewność sprawia, że uczestniczy stają się gorliwi w swoich ideałach i skrajni w religijnych przekonaniach.

Jedno z badań pokazuje, że dokładne przemyślenia dotyczące osobistych dylematów kierowały ludzi w stronę bardziej idealistycznych celów. Z kolei borykanie się z kłopotliwymi matematycznymi kwestiami powodowało odpieranie radykalnej religijności.

Naukowcy odkryli, że gorliwość religijna jest bardziej deklarowana wśród uczestników z wyrazistą osobowością, którzy są bezbronni wobec niepokoju i są pozbawieni nadziei na realizację powszednich celów w życiu.

Prowadzący badania Ian McGregor, profesor wydziału psychologii na York University uważa, że podstawowym procesem motywacyjnym, nazywanym Reactive Approach Motivation, jest odpowiedzialność.

"Motywujące podejście jest trwałym stanem, w którym ludzie stają się "zablokowani i naładowani" celami lub ideami, które propagują. Czują moc, a ich myśli i uczucia są na tyle z tymi ideami związane, że inne sprawy tracą na wartości" – powiedział McGregor. {mospagebreak}"RAM jest zazwyczaj procesem regulującym adaptację celów. Może on skierować ludzi w stronę alternatywnych dróg do skutecznego osiągania celów, gdy natrafiają oni na przeszkodę. Nasze badanie pokazuje, że ludzie mogą przybierać RAM na krótki okres czasu, jako doraźną pomoc w przypadku niepokojów. Przez proste propagowanie ideałów i przekonań w ich własnych umysłach, ludzie mogą aktywnie zbliżyć się do motywacji i skupić się na niej zamiast na niepokoju, w rezultacie, czego odczuwają spokój" – dodał McGregor.

Silna wiara jest związana z niską aktywnością przedniej obręczy kory, części mózgu, która jest aktywna w stanach niepokoju.

"Badania sugerują, że śmiali, ale bezbronni ludzie kierują się w stronę idealistycznych i religijnych skrajności w celu uwolnienia się od niepokojów"- podsumował McGregor.

Badania zostały opublikowane w "Journal of Personality and Social Psychology".

/PAP – Nauka w Polsce

Zaloguj się Logowanie

Komentuj