Nie ma jeszcze rozporządzenia UE o biowinie

Dnia 16 czerwca 2010r. Komisja Europejska wycofała swój projekt rozporządzenia. Nie dało się przewidzieć wykwalifikowanej większości państw członkowskich w celu zaakceptowania projektu komisji.

Właściciele winnic w Europie podzielili się na dwa obozy: jedni opowiadają się za drastyczną redukcją obecnych wartości granicznych siarczynów, podczas gdy inni mogą wyrazić zgodę tylko na nieznaczne zmniejszenie i kierować uwagę raczej na całościowy  proces produkcji biowina.

Komisarz Cioloş domagał się redukcji SO2 o 50 mg/l w porównaniu z winem konwencjonalnym oraz opcji oznakowania na wypadek niespełnienia wymagania: „Wino zostało wyprodkowane z winogron ekologicznie wyhodowanych” To natomiast spotkało się z dezaprobatą grupy IFOAM UE i kilku krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Niemiec.

Siarczyny są dodawane do soku winogronowego, by chronić go przed różnego rodzaju utlenieniami, prowadzącymi do brązowego odbarwienia i zwietrzałego smaku. Stabilny świeży i owocowy smak siarczynów poprawia zatem sensoryczną jakość wina. Podczas gdy właściciele winnic ekologicznych w krajach południowych zwracają przede wszystkim uwagę raczej na czystość wina i nalegają na drastyczną redukcję dopuszczalnego poziomu siarczynów w biowinach, producenci wina Europy Środkowo-Wschodniej podkreślają raczej regionalny charakter („terroir”) biowin. Opowiadają się oni za zachowaniem lub tylko lekką redukcją zawartości siarczynów.

„Terroir” określa szczególne cechy wina, które nadaje mu położenie geograficzne, przede wszystkim zaś cechy ziemi i klimatu. W ekstremalnych warunkach w Europie Środkowej ponad 50% winogron może zostać zarażona grzybami Botrytis. Znaczną rolę odgrywa tu problem siarczynów: Czy biowino powinno pochodzić tylko z klimatów, w których grzyby występują w małej ilości czy też właściciele winnic w mniej sprzyjających powinni móc przejść na ekologiczną gospodarkę winną? I czy biowino powinno mieć większe wartości graniczne SO2 lub czy ekologiczna gospodarka winna jest całościowym procesem uwzględniającym praktyki regionalne i tradycyjne praktyki ekologiczne?

Na krótko przed zaskakującym wycofaniem projektu komisji Grupy IFOAM UE wezwała komisję do przyjęcia francuskiej propozycji kompromisu. Przewiduje ona najpierw redukcję SO2 o 30 mg/l, a po czterech latach monitoringu ewentualnie dalszą redukcję. Zaleta: Przepisy dla biowina zostałyby zdefiniowane najpierw na poziomie, który byłby dla właścicieli winnic wykonalny i został dobrze przyjęty przez całą branżę. Decyzja co do dalszej redukcji opierałaby się wtedy na solidnej podstaie danych.

Grupa Die IFOAM UE Gruppe domaga się, by Komisja Europejska przedłożyła wkrótce nowy projekt i nie czekała przez następny rok czy dwa lata. Rozporządzenie o winie ekologicznym w niedługim czasie przyniesie znaczną wartość dodatkową dla konsumenta – również w ramach nowego biologo UE, które później można byłoby w końcu ujrzeć na biowinach

Zaloguj się Logowanie

Komentuj