Niania idealna

Każdy rodzic chciałby, aby jego dzieckiem opiekowała się osoba odpowiedzialna, troskliwa, pomysłowa oraz posiadająca doświadczenie. Wysokie wymagania stawiane przyszłym opiekunkom wynikają z troski i obaw rodziców. Niania w wielu przypadkach staje się niemalże członkiem rodziny, dlatego tak ważne jest, żeby potrafiła zdobyć zaufanie.

Przed rozpoczęciem poszukiwań opiekunki warto poważnie zastanowić się nad tym, kogo szukamy, ale także być gotowym do pójścia na kompromis bądź rezygnacji z pewnych wymagań. Przy szukaniu idealnej niani należy uzbroić się w cierpliwość, szczególnie, że większość z nich szybko znajduje upragnioną pracę. W jaki sposób znaleźć odpowiednią nianię? Z pomocą w tej sytuacji mogą przyjść cenne porady ekspertów z portalu Niania.pl, którzy w ramach akcji kanału MiniMini dbają o bezpieczeństwo najmłodszych.

Kogo szukamy?

Zanim zaczniemy szukać, odpowiedzmy sobie na pytania, w jakim wieku powinna być przyszła opiekunka, jakie powinna posiadać kwalifikacje i czy powinna to być osoba doświadczona w opiece nad dziećmi. Zastanówmy się też, czy niania ma być tylko nianią, czy także uczestnikiem naszego życia rodzinnego oraz kimś bliskim.

Obowiązki

Ważne jest, aby sprecyzować, jakie obowiązki będą należały do przyszłej niani. Czy zależy nam tylko na opiece nad dzieckiem, czy także przygotowaniu mu posiłku, bądź wyprasowaniu ubranek? Kolejnym problemem jest wymiar czasu pracy, jaki niania będzie spędzała z dzieckiem. Na tym etapie należy również przemyśleć, jakie są nasze możliwości finansowe i jakie wynagrodzenie możemy zaproponować. Jego wysokość powinna być adekwatna do wykonywanych obowiązków.

Gdzie szukać?

Jest kilka skutecznych sposobów na poszukiwanie niani. Pierwszym i najczęstszym jest telefon do znajomych i rodziny z zapytaniem, czy mogą kogoś polecić, kto u nich pracował. W ten sposób możemy zupełnie za darmo znaleźć osobę, o której już dużo wiemy. Co jednak, jeżeli nikt z naszych znajomych nie może nam polecić właściwej osoby lub polecane opiekunki mają już zatrudnienie? W takiej sytuacji możemy skorzystać z usług jednej z wielu w Polsce agencji opiekunek lub poszukać ogłoszeń w Internecie na serwisach dotyczących pracy. Można też poszukać niani w specjalistycznych portalach przeznaczonych tylko dla ogłoszeń opiekunek, np. niania.pl.

Rekrutacja

Kiedy znajdziemy osobę, która nas zainteresuje i wyda nam się dobrą kandydatką na nianię, zadzwońmy do niej, by upewnić się, że oferta jest aktualna. Następnie zaprośmy ją na spotkanie. Postarajmy się wybrać takie godziny, by nasz maluch nie spał. Podczas wizyty kandydatki porozmawiajmy o jej wcześniejszych doświadczeniach w opiece nad dziećmi. Kandydatka powinna wiedzieć jak wygląda pielęgnacja małych dzieci oraz jak przebiega ich rozwój. Jeśli posiada referencje warto je sprawdzić.

Ukończony kurs pierwszej pomocy to dodatkowy atut. Podczas spotkania zwróćmy uwagę na to, czy kandydatka odpowiednio się wysławia. Dzieci przejmują schematy językowe od osób, z którymi spędzają dużo czasu. Podczas spotkania przedstawmy oczywiście swoje oczekiwania i warunki pracy. Należy powiedzieć o wymiarze czasu pracy, zakresie obowiązków, wynagrodzeniu oraz zasadach korzystania np. z lodówki, telewizora, czy komputera.

Niania znaleziona. Co dalej?

Kiedy znajdziemy już odpowiednią nianię postarajmy się, by pierwsze dni spędzone z dzieckiem były przyjemnością dla każdej ze stron. Na początku warto tak zorganizować czas, aby opiekunka przychodziła do maluszka podczas naszej obecności w domu. Dziecko nie będzie obawiało się zostać z obcą osobą, a my będziemy mieli czas, by zaobserwować jak niania opiekuje się dzieckiem. Jeśli wybrana przez nas osoba po kilku dniach pracy okaże się świetną nianią nie bójmy się zostawić z nią naszej pociechy. Możemy co jakiś czas dzwonić do domu, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, ale nie róbmy tego zbyt często. Jeśli uważamy, że niania się sprawdza – zaufajmy jej.

Więcej cennych porad dotyczących poszukiwania opiekunek oraz informacji na temat bezpieczeństwa dzieci na różnych płaszczyznach życia znajdziecie na blogu eksperckim w portalu www.placezabaw.minimini.pl.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj