Aż półtora miliarda złotych wsparcia finansowego przewiduje Strategiczny program wspierania rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii na lata 2009-2012. O pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mogą starać się firmy i jednostki samorządowe, które planują inwestować w innowacyjne technologie z zakresu czystej energetyki. Finansowaniu podlegać będą inwestycje z mocą źródła do 20 MW.
Jak informuje rzecznik NFOŚiGW Witold Maziarz, program ma wspomóc inwestorów wpływających na ochronę środowiska w Polsce w procesie wychodzenia z kryzysu gospodarczego. Jego założenia współgrają z zapisami unijnego pakietu energetyczno-klimatycznego, którego jednym z nadrzędnych celów jest zmniejszenie presji sektora energetycznego na środowisko. Jednocześnie wprowadza on w życie rekomendację rządu przedstawioną w Planie Stabilności i Rozwoju.
Program opracowany na lata 2009-2012 wpisuje się także w Politykę Energetyczną Państwa. Wysoki priorytet przyznano biogazowniom zlokalizowanym na terenach wiejskich.
"Pieniądze przeznaczone są na wdrożenie gotowych rozwiązań naukowych do biznesu i budowy różnorodnych źródeł energii odnawialnej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznacza na ten cel półtora miliarda złotych. Połowę z tej kwoty, czyli 750 milionów mają obsługiwać fundusze wojewódzkie. Będzie tu można zgłaszać projekty, których wartość wynosi od 1 mln do 10 mln złotych – mówi wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Małopolsce dr Wiesław Bury. – Jeżeli wartość projektu przekroczy tę kwotę, inwestora obsłuży bezpośrednio NFOŚiGW".
Więcej informacji na ten temat na stronie Funduszu: www.nfosigw.gov.pl
Prezes Zarządu NFOŚiGW Jan Rączka po raz pierwszy przedstawił zasady ubiegania się o dofinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w trakcieámiędzynarodowej konferencji "Energia i czyste technologie" organizowanej w marcu na Politechnice Warszawskiej. (KOL, PAP – Nauka w Polsce, agt/bsz)
Zaloguj się Logowanie