Naukowcy z Łodzi pracują nad odzieżą stymulującą mięśnie

Elektrody do stymulacji mięśni zintegrowane z odzieżą to wynalazek polskich naukowców z Politechniki Łódzkiej. Na budowę prototypu tego urządzenia dostali ponad milion złotych z Programu Innowacyjna Gospodarka. Prace nad projektem rozpoczęły się na początku stycznia.

Badania nad Tekstronicznym Systemem do Elektrostymulacji Mięśni realizują: Janusz Zięba, Michał Frydrysiak i Magdalena Tokarska z Katedry Odzieżownictwa i Tekstroniki Politechniki Łódzkiej, a projekt koordynuje prof. Krzysztof Gniotek z tej samej katedry.

Wynalazek zaproponowany przez polskich naukowców będzie miał postać np. skarpety czy opaski. Taka forma ułatwi umieszczenie i utrzymanie elektrod we właściwym miejscu. Dzięki temu zabieg elektrostymulacji mięśni będzie mógł przeprowadzić pacjent samodzielnie, wybierając program stymulacji zgodnie z zaleceniem lekarza.

Stymulacja prądem jest przydatna w procesie pobudzania mięśni, m.in. pomaga w rehabilitacji kończyn po urazach, przy wystąpieniu przykurczy wynikających z ich unieruchomienia (złamania ręki, nogi) czy przy treningu siły mięśniowej.

"Do tej pory stymulacja elektryczna mięśni była stosowana jedynie w specjalnych gabinetach, gdzie przeszkolony technik przykładał elektrodę, a właściwie sztywne blaszki do leczonego miejsca. Zabieg ten był niekomfortowy i stresujący" – mówi Michał Frydrysiak, jeden z autorów projektu.

Narzędziem elektrostymulującym będzie w wynalazku łódzkich naukowców matryca składająca się z pojedynczych elektrod. Działanie każdej z tych elektrod będzie niezależne od innych. Dzięki temu będzie można dla każdego pacjenta indywidualnie dobrać odpowiednie powierzchnie stymulacji. Właściwy program pobudzania mięśni będzie jednak kontrolowany przez lekarza. "Nie wyłączamy lekarzy z nadzoru procesu elektrostymulacji mięśni, tylko ich wspomagamy" – tłumaczy Janusz Zięba.

Konstrukcja elektrod, ich rozmieszczenie oraz warunki elektrostymulacji zostaną opracowane we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Początkowo badania będą prowadzone na specjalnym fantomie kończyny, a dopiero później będą możliwe badania na pacjentach.

Elektrody będą prawdopodobnie wytworzone z tekstylnych materiałów elektroprzewodzących lub będą naniesione na materiał metodą napylania lub druku atramentami elektroprzewodzącymi. Naukowcy mają w planach wytworzenie elektrod tkanych, dzianych, włókninowych oraz haftowanych. W ramach projektu chcą również skonstruować urządzenie do automatycznego nakładania warstw elektroprzewodzących na warstwy tekstylne.

Planowany termin zakończenia prac nad prototypem tekstronicznego systemu elektrostymulacji mięśni jest przewidziany na koniec 2012 roku.

/ www.naukawpolsce.pap.pl

Zaloguj się Logowanie

Komentuj