Na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia) uroczyście zainaugurowano OpenAIRE – darmową stronę internetową, dzięki której naukowcy, przedsiębiorcy i obywatele UE uzyskają swobodny, bezpłatny dostęp do prac i artykułów naukowych finansowanych z pomocą środków unijnych.
Może to pomóc m.in. pacjentom i lekarzom szukającym nowych metod terapii. – Wiedza to skarb, którego w żadnym wypadku nie należy ukrywać – przekonuje komisarz Neelie Kroes.
OpenAIRE (z ang. Open Access Infrastructure for Research in Europe) ma zapewnić wgląd on-line w całą sieć otwartych katalogów służących udostępnianiu rezultatów badań naukowych przeprowadzonych dzięki grantom unijnym udzielonym w ramach siódmego programu ramowego (7PR) oraz za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN), umożliwiając darmowy dostęp do opracowań w dziedzinach ochrony zdrowia, energetyki, środowiska naturalnego, technologii informacji i komunikacji, infrastruktury badawczej, nauk społecznych i humanistyki.
Coraz bardziej realny staje się pełny i nieograniczony dostęp do wiedzy naukowej – co umożliwi chociażby pacjentom cierpiącym na rzadkie choroby śledzenie ostatnich postępów badań nad ich schorzeniami, a lekarzom i innym badaczom – błyskawiczne informacje o istotnych osiągnięciach w ich specjalizacji. Rozwój infrastruktury badawczej i e-infrastruktury, w szczególności służącej do popularyzowania wyników badań naukowych w dążeniu do spotęgowania konkurencyjności europejskiej nauki należy do priorytetów zarówno w kontekście Europejskiej agendy cyfrowej, jak i dla realizacji inicjatywy „Unia Innowacji”.
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową, Neelie Kroes, nie ma wątpliwości, że otwarcie OpenAIRE stanowi „kolejny namacalny postęp w kierunku upowszechniania wyników badań naukowych osiągniętych dzięki funduszom unijnym, na czym wszyscy możemy tylko skorzystać”. – Wiedza naukowa to siła, która może mieć dobry wpływ na nasze codzienne życie – to skarb, którego w żadnym wypadku nie należy ukrywać. Co więcej, każdy obywatel Unii ma prawo uzyskać dostęp do postępu, jakiego dokonano dzięki publicznym funduszom, i czerpać z niego korzyści – mówi Kroes.
Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. badań, innowacji i nauki, dodaje, że „naukowcy potrzebują kontaktu z najnowszą wiedzą, jeśli myślimy o maksymalnym wykorzystaniu potencjału prowadzonych przez nich dalszych badań w danej dziedzinie”. – Całej branży, nie zapominając o MŚP, powinno się zapewnić łatwy sposób na śledzenie postępów nauki, jeśli mają na tej podstawie kontynuować badania pozwalające na tworzenie miejsc pracy i poprawę jakości życia. OpenAIRE stanowi istotny wkład w poprawę obiegu wiedzy naukowej w Europie – a tym samym w budowę rzeczywistej Unii Innowacji.
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie