„Nauka i Biznes” i równe szanse w szkoleniach dla kadry akademickiej

Naukowcy, badacze i dydaktycy zatrudnieni na uczelniach i w przedsiębiorstwach mogą wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach i wizytach studyjnych w ramach projektu „Nauka i Biznes”.

Chętni będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat komercjalizacji badań i dowiedzieć się, jak zbliżyć sektor nauki do sektora biznesu. Rekrutacja odbywa się z zachowaniem równości szans kobiet i mężczyzn.

Program składa się z 5 modułów 16-godzinnych zajęć z zakresu m.in. komercjalizacji nauki, zarządzania projektami badawczymi, prawa patentowego i ochrony własności intelektualnej. Wizyty studyjne organizują parki technologiczne Polsce i w Niemczech. Będzie tam można zdobyć informacje o źródłach i technologiach energii odnawialnej.

Pracowników naukowo-badawczych i naukowo-dydaktycznych lub uczestniczących w pracach badawczo-rozwojowych przedsiębiorstwa zaprasza do współpracy Uczelnia Łazarskiego, która jest realizatorem projektu „Nauka i Biznes”. Organizatorzy zamierzają do 31 lipca tego roku przeszkolić 100 osób.

W programie mogą brać udział zarówno pracownicy niesamodzielni jak i samodzielni. Poza tym, premiowani są realizatorzy badań zainteresowani nawiązaniem współpracy z przedsiębiorstwami, kobiety naukowcy, które ze względu na bariery systemowe nie dokonały zgłoszeń patentowych, oraz pracownicy dziedzin, w jakich wydatki na badania naukowe kształtują się na najniższym poziomie.

Kandydaci, którzy uzyskali pozytywną ocenę w ramach oceny formalnej przejdą do etapu oceny merytorycznej. Na potrzeby rekrutacji mogą być prowadzone rozmowy kwalifikacyjne. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

Szkolenia mają zwiększyć znajomość tematyki komercjalizacji badań naukowych od strony teoretycznej i praktycznej, uświadomić pracownikom naukowo-badawczym konieczność zwiększania udziału kobiet w systemie B+R oraz upowszechnić tematykę badań naukowych i prac rozwojowych dla gospodarki w środowisku internetowym.

Pod hasłem „Nauka i Biznes” zostaną zorganizowane trzy debaty społeczne promujące udział kobiet w komercjalizacji badań oraz współpracę nauki i biznesu. Wezmą w nich udział kobiety, które opatentowały swoje wynalazki, a także przedstawiciele biznesu i mediów.

Szkolenia będą finansowane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działanie 4.2 tego programu zakłada rozwój kwalifikacji kadr systemu B+R i wzrost świadomości roli nauki w rozwoju gospodarczym.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj