 |
Dlaczego lubimy czekoladę, skąd się bierze mąka, jak powstają chrupki i snaki, czy można mieć w domowym terrarium zwierzęta jadowite, a także czym się zajmuje fitopatolog, jak chorują rośliny, jak rozpoznawać skały i minerały – to tylko nieliczne pytania, na które będzie można uzyskać odpowiedź podczas pokazów, wystaw, warsztatów i wykładów organizowanych w ramach tegorocznego
|
Dolnośląskim Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Przyrodniczym który odbędzie się w dniach 22–23 września 2009 roku.
Imprezy festiwalowe przygotowane przez naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego odbywają się w ramach centralnych kategorii tematycznych.
Kategoria „MEDYCYNA I ZDROWIE” a niej blok – „Tajemnice żywności” – pod tym hasłem zorganizowano pokazy i odbędą się wykłady, podczas których naukowcy przybliżą takie zagadnienia, jak ewolucja poglądów w dziedzinie żywienia człowieka czy technologia wytwarzania ulubionych przysmaków. Będzie je można obejrzeć podczas specjalnych pokazów.
W kategorii „ŚCIEŻKAMI BIOLOGII” zaplanowano imprezy w dwóch blokach tematycznych: „Człowiek a świat roślin i zwierząt” oraz „Biotechnologia – piękna czy bestia”. Wykład pt. „Jakie to zwierzę” połączono z konkursem z nagrodami, a jego uczestnikami mogą być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Temat „Bezglebowa uprawa roślin warzywnych i ozdobnych” realizowany będzie w formie warsztatów. Jako wprowadzenie zaplanowano prezentację multimedialną, podczas części warsztatowej zostaną zaprezentowane podłoża ogrodnicze wraz z roślinami, a uczestnicy będą mogli przepikować siewki warzyw do kostek z wełny mineralnej. W podobnej formie będzie można odbyć podróż w świat chorób roślin, czyli dowiedzieć się, czym się zajmuje fitopatolog. W ramach tego bloku tematycznego zaplanowano wystawy: warzyw, kolekcji odmian jabłoni, gruszy i śliwy, a także pokazy. Będzie można poznać grzyby niebezpieczne i pożyteczne czy zwierzęta wykorzystywane w agroturystyce, czyli małe przeżuwacze.
„NIEZWYKŁY ŚWIAT CHEMII” – w ramach tej kategorii zamiłowani chemicy będą mogli poznać tajniki tej dyscypliny podczas wykładu uzupełnionego pokazem pt. „Chemia w domowych pieleszach”.
Kolejna kategoria, w ramach której przygotowano festiwalowe imprezy to „NAUKI O ZIEMI”. W ramach bloku „Bogactwo Ziemi, bogactwo kosmosu” będzie się można dowiedzieć ile lat ma historyczne drewno, jak rozpoznawać skały i minerały, czy geotermia jest szansą i jak poznać czy kamienie szlachetne są prawdziwe. Dla zwiedzających odbędą się wykłady, pokazy i warsztaty. W ramach bloku „Środowisko” będzie można się dowiedzieć jak chronić przyrodę w mieście.
Dla zainteresowanych naukami ścisłymi przygotowano imprezy w kategorii „MATEMATYKA, FIZYKA, ASTRONOMIA – TRZY SIOSTRY” w ramach bloku „Spektrum fizyczne”. Przygotowano dla nich wykłady z pokazem o komputerowym modelowaniu układów molekularnych i napięciu nie tylko dla elektryków.
Pełny program imprez festiwalowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu dostępny jest pod adresem: http://www.up.wroc.pl/aktualnosci_specjalne/10683/nasze_miejsce_w_przyrodzie.html.
Zaloguj się Logowanie