Według danych NBP ogólny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) od stycznia do czerwca 2010 r. wyniósł ponad 5 mld euro i był o 75% wyższy niż w analogicznym okresie 2009 r. W pierwszym półroczu 2010 r. Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) zakończyła sukcesem 29 nowych inwestycji o wartości 377 mln euro. To prawie trzy razy więcej projektów niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Dzięki nim w ciągu najbliższych kilku lat powstanie w Polsce ponad 6000 miejsc pracy.
28. lipca br. w Centrum Informacyjnym PAIiIZ odbyła się konferencja prasowa poświęcona napływowi inwestycji zagranicznych do Polski w pierwszym półroczu 2010 r. Podczas konferencji Rafał Baniak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, omówił kondycję polskiej gospodarki i jej wpływ na napływ BIZ do Polski. Według Ministra Baniaka wzrostowa tendencja polskiej gospodarki, opierająca się na wzroście PKB, malejącej inflacji i bezrobociu oraz systemie zachęt inwestycyjnych, pozwala spodziewać się w roku bieżącym napływu BIZ o wartości około 10 mld euro. Sławomir Majman, Prezes Zarządu PAIiIZ, podkreślił, że o dobrej kondycji polskiej gospodarki świadczy zwiększone zainteresowanie Polską ze strony inwestorów zagranicznych, które przejawia się w wynikach Agencji za pierwsze półrocze 2010 r.
Szczegółowe informacje na temat inwestycji zagranicznych w Polsce w pierwszym półroczu 2010 r. przedstawili Marek Łyżwa, Członek Zarządu PAIiIZ, oraz Iwona Chojnowska-Haponik, Dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ. W porównaniu do analogicznego okresu w roku 2009 wartość inwestycji zagranicznych w 2010 r. wzrosła o 75%. Liczba projektów prowadzonych przez PAIiIZ wzrosła o 73%, a ich wartość o 89%: z 2,8 mld euro do ponad 5 mld euro. Liczba projektów inwestycyjnych zamkniętych do końca czerwca wzrosła z 10 do 29, a ich wartość – o 39%: z 271,6 mln euro do ponad 377,29 mln euro. Liczba nowych miejsc pracy utworzonych w ramach tych projektów wzrosła ponad trzykrotnie: z 1988 do 6046. Odnotowano także wzrost udziału specjalistycznych stanowisk pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w sektorze BPO i R&D, co jest spowodowane napływem wysoko zaawansowanych technologicznie projektów inwestycyjnych. Zauważalne jest zmniejszenie udziału inwestycji produkcyjnych, które jednak nadal dominują (70%), na rzecz sektora usług wysoko wyspecjalizowanych i badawczo-rozwojowych, szczególnie w telekomunikacji, informatyce, przemyśle maszynowym i lotniczym. PAIiIZ odnotowuje również spadek średniej wartość pojedynczej inwestycji: inwestorzy rzadziej decydują się na podejmowanie budowy zakładów od podstaw, poszukując możliwości inwestycji o krótkim terminie zakończenia.{mospagebreak}W projektach PAIiIZ udział krajów inwestujących w Polsce nie zmienił się znacząco. Najwięcej projektów pochodzi z Unii Europejskiej i z USA, ale rośnie udział inwestycji dalekowschodnich: z Korei Południowej i z Japonii; spodziewane jest również zwiększenie napływu inwestycji z Chin i z Indii. Wśród inwestycji zakończonych w pierwszej połowie br. przez PAIiIZ odnajdziemy takie przedsiębiorstwa jak SAMSUNG, SONY Pictures Entertainment, NUCTECH, Nokia-Siemens i Hewlett-Packard. Obecnie PAIiIZ prowadzi ponad 140 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 5,3 mld euro i deklarowanym zatrudnieniu 34600 osób w ciągu najbliższych kilku lat. Co czwarty projekt pochodzi z USA. Pozostałe planowane są przez firmy z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Coraz większe zainteresowanie Polską wykazują też inwestorzy z Korei Południowej. W porównaniu do ubiegłego roku najważniejsze branże nie zmieniły się, choć znacznie wzrósł udział inwestycji z sektora motoryzacji (z 16 do 25 projektów) i elektroniki (z 1 do 13 projektów). Jedną czwartą inwestycji prowadzonych przez PAIiIZ stanowią projekty wymagające wysokich kwalifikacji, tzw. przedsięwzięcia oparte na wiedzy. Sławomir Majman wyraził nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywała.
Podczas konferencji Maciej Mierzwiński, Dyrektor Gdańsk Shipyard Group, jako przedstawiciel inwestora obsługiwanego przez PAIiIZ zaprezentował inwestycję dotyczącą fabryki wież wiatrowych na terenie Stoczni Gdańsk. Firma osiągnie zdolności produkcyjne wynoszące 100 wież rocznie do końca 2010. roku. W planach jest otwarcie do roku 2012. następnej hali produkcyjnej, co pozwoli zwiększyć moce przerobowe o dalszych 200 wież. Fabryka planuje zatrudnienie ok. 200 osób. Chłonność polskiego rynku szacuje się na 600 wież wiatrowych rocznie. Stocznia Gdańsk jest też gotowa do produkcji wież wiatrowych dla morskich farm wiatrowych. Inwestor podkreślił atuty, które miały decydujący wpływ na lokalizację inwestycji w Gdańsku: strategiczne położenie, infrastruktura, dostęp do wykształconej i doświadczonej kadry, niższe koszty pracy niż w Europie Zachodniej oraz dostęp do surowców i poddostawców.
Obecnie Stocznia Gdańsk wytwarza wyposażone kadłuby dla statków specjalistycznych (statki do badania dna morskiego i do obsługi platform wiertniczych, trawlery dla przetwórstwa rybnego) i konstrukcje stalowe (elementy platform wiertniczych, elementy mostów i inne). W 2009. roku Stocznia osiągnęła zysk w wysokości ponad 30 mln PLN i obecnie posiada portfel zamówień o wartości około 350 mln PLN.
/PAIiIZ
Zaloguj się Logowanie