odtwarzaczach Blu-ray firmy Panasonic, co jest wynikiem dotychczasowej współpracy z IMEC. Kolejnym etapem jest uruchomienie kompleksowego programu współpracy badawczej, który rozszerzy zakres kooperacji od opracowania technologii produkcji półprzewodników do ich konkretnego zastosowania na różnych obszarach.
Aby zrealizować to zamierzenie, w grudniu 2008 roku na terenie IMEC zostanie utworzone Panasonic IMEC Center. Głównym celem prac tego ośrodka będzie badanie i rozwój energooszczędnych technologii bezprzewodowych używanych w monitoringu medycznym (które znajdą zastosowanie w stałej kontroli kondycji pacjenta poprzez zbieranie danych, takich jak puls, temperatura ciała czy fale mózgowe), oraz rozwiązań biomedycznych, np. biosensorów nowej generacji.
W ostatnim czasie, dzięki ewolucji układów scalonych, elektronika konsumencka charakteryzuje się coraz wyższą wydajnością, mniejszym rozmiarem i zużyciem energii. W przyszłości oczekiwany jest rozwój półprzewodników oraz ich integracja z innymi technologiami, czego konsekwencją będzie poszerzenie ich zastosowania. Aby przyśpieszyć ten rozwój i połączenie różnych rozwiązań, niezbędna jest współpraca pomiędzy instytucjami badawczymi światowej klasy.
Koncentracja firmy Panasonic na rozwoju w dziedzinach sieci, elektroniki medycznej i technologii półprzewodników jest realizacją wizji nowoczesnego, przyjaznego dla środowiska, powszechnie zinformatyzowanego społeczeństwa. Panasonic będzie stale przyspieszał rozwój najnowszych technologii poprzez rozszerzanie współpracy z IMEC, światowej klasy centrum badań nanotechnologicznych oraz badań w innowacyjnym zastosowaniu półprzewodników.
IMEC to czołowe niezależne centrum badawcze w dziedzinach nanoelektroniki i nanotechnologii. Główna siedziba IMEC znajduje się w Leuven (Belgia), a siostrzana spółka IMEC-NL w Holandii. Biura IMEC zlokalizowane są również w USA, Chinach i Tajwanie. Przedstawiciele IMEC działają także w Japonii. IMEC zatrudnia ponad 1600 osób w tym 500 etatowych i zewnętrznych naukowców. W 2007 roku dochód IMEC wyniósł 244.5 miliona euro.
Badania „More Moore” prowadzone przez IMEC koncentrują się na zmniejszaniu układów scalonych poniżej 32 nm. IMEC wykorzystuje te badania w technologiach bezprzewodowych, biomedycznych, fotowoltaicznych, elektronice organicznej i elektronice zasilanej poprzez GaN.
Badania IMEC niwelują różnice między nauką uniwersytecką i rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w przemyśle. Unikalne połączenie technik produkcji, know-how, licznych przedmiotów własności intelektualnej, doskonałej infrastruktury oraz silna sieć placówek czynią IMEC doskonałym partnerem w projektowaniu technologii przyszłości. (red)
Zaloguj się Logowanie