Nanokapsułka w walce z wirusem opryszczki

Odkryto nową substancję chemiczną, którą można zapakować w nanometrycznej wielkości kapsułki i bezpiecznie wprowadzić do żywych komórek, by w tym środowisku skutecznie wyeliminowała wirusa opryszczki pospolitej (HHV-1/HSV-1).

Choć wirus opryszczki pospolitej (HHV-1, dawniej znany jako HSV-1) zazwyczaj wywołuje jedynie przykrą dla oka skazę na skórze wokół ust, to jednak wirus ten nie powinien być lekceważony, gdyż coraz częściej naukowcy łączą jego obecność z poważniejszymi chorobami, na jakie cierpi ludzkość.

O czym mało się mówi, walka z wirusami jest znacznie trudniejsza, w porównaniu do chorób wywołanych bakteriami. Fakt ten wynika głównie z ograniczonej ilości lekarstw, jakie można bezpiecznie stosować przy chorobach wirusowych.

Dzięki badaniom naukowców z University of Messina (Włochy) udało się odkryć nową substancję, która jest niezwykle skuteczna w eliminowaniu cząstek wirusa opryszczki. Co więcej, efektywność terapeutyczna nowego przeciwwirusowego leku została znacząco poprawiona poprzez zastosowanie nanotechnologicznej metody dostarczania leku do zainfekowanych komórek.

Najpierw naukowcy odkryli fakt, że zsyntetyzowane przez nich substancje chemiczne o cyklicznej strukturze (ang. indole-3,4-diones) wpływają na przebieg procesu powielania się cząsteczki wirusa opryszczki. Substancje te mają zbliżoną strukturę do naturalnie występujących inhibitorów, dla których wirusy posiadają receptory (stąd też syntetyki hamują namnażanie się wirusa).

Następnie, by ułatwić proces wprowadzania nowej przeciwwirusowej substancji do wnętrza komórki, naukowcy zabezpieczyli aktywną substancję beta-cyklodekstrynową nanootoczką, która ma właściwości amfifilne, czyli jest zarówno hydrofilowa („lubi” wodę), jak i hydrofobowa (dobrze czuje się w środowisku lipidów). W dalszej kolejności przetestowano lek na modelowych hodowlach (in vitro).

Okazało się, że zamknięte w nanokapsułki leki były znacznie skuteczniejsze w walce z wirusami, redukując o połowę populację wirusa opryszczki. Co więcej, nanomodyfikacja nadała nowe cechy przeciwwirusowemu preparatowi, który dzięki temu nie tylko dobrze rozpuszcza się w wodnych roztworach, ale również w organicznych rozpuszczalnikach, nie wykazując jednocześnie cytotoksyczności względem leczonej komórki.

Według naukowców, to przełom nie tylko w leczeniu opryszczki, ale również w terapii innych chorób o podłożu wirusowym, gdyż nowo opracowana metoda pokazuje drogę wytwarzania leków, które bezpiecznie i skutecznie wnikają do wnętrza organizmu żywego – do chorych komórek.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj