Produkty ekologiczne, takie jak bio-tworzywa sztuczne (lub organiczne tworzywa sztuczne), wysokie zapotrzebowanie na innowacyjne materiały i produkty chemiczne oraz konsolidacja przemysłu zdominują branżę chemiczną i materiałową w Europie. Natomiast promocja zdrowej diety przeciwdziałającej otyłości i chorobom serca będzie jednym z głównych trendów w sektorze spożywczym.
Najnowsza analiza Frost & Sullivan, globalnej firmy doradczej, prezentuje kluczowe perspektywy rozwoju branży chemicznej, materiałowej i spożywczej w roku 2012 i w latach następnych, oraz wskazuje nowe możliwości rozwoju w tych sektorach.
„Cztery megatrendy związane z gospodarką opartą na niskiej emisji CO2, a także funkcjonalnością i wydajnością produktów, globalizacją oraz zrównoważonym trybem życia zdominują sektory chemiczny, materiałowy i spożywczy. Rynek żywności, mobilność społeczeństwa oraz postęp na rynku budownictwa są podstawą rozwoju, który jest wspierany głównie przez gospodarki krajów rozwijających się” – stwierdza dr Leonidas Dokos, dyrektor zespołu ds. analiz rynku Chemicals, Materials and Food (CMF) z oksfordzkiego biura Frost & Sullivan.
Według Frost & Sullivan Chiny, Brazylia i Rosja to najważniejsze rynki dla podmiotów działających w branży budowlanej i produkcyjnej, podczas gdy firmy związane z transportem koncentrują się na Chinach, Brazylii i Indiach. Szczególnie w Indiach zapotrzebowanie na substancje chemiczne będzie rosło ze względu na ogromny rozwój branż odbiorców końcowych, takich jak np. produkcja samochodów. W Chinach rozwój technologii ekologicznych pociągnie za sobą znaczne inwestycje w branży chemicznej, nawet dla takich rozwiązań jak pojazdy z napędem elektrycznym.
Rynek Europy Zachodniej dla producentów z krajów Unii Europejskiej pozostanie wciąż priorytetowy w odniesieniu do innych regionów. Kolejne ważne rynki to Ameryka Północna i Europa Wschodnia. Rosja także oferuje znaczne możliwości rozwoju, szczególnie w sektorach budowlanym, uzdatniania wody, transportu oraz sprzętu ochrony osobistej.
Ameryka Południowa będzie centrum produkcji bioetanolu, natomiast Brazylia będzie kontynuowała jego eksport do krajów ościennych. Zwiększeniu ulegną także poszukiwania złóż ropy i gazu w połączeniu z restrukturyzacją państwowych firm petrochemicznych. Według przewidywań Frost & Sullivan Brazylia stanie się głównym centrum dostawczym surowców pochodzenia biologicznego. Ponadto ten kraj będzie przeżywał boom w sektorze budowlanym dzięki Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku oraz planowanym w 2016 roku Igrzyskom Olimpijskim.
Natomiast dostawcy dla sektora spożywczego (żywności i napojów) kierują swoje zainteresowanie w stronę rynków wschodzących: Chin, Indii oraz Brazylii. W Europie dominującym rynkiem pozostanie sektor produktów piekarniczych.
Ukierunkowana konsolidacja w branży chemicznej i materiałowej jest nadal jednym z kluczowych trendów ostatnich lat, choć liczba zawartych transakcji będzie mniejsza ze względu na powszechny problem dotyczący zaplecza finansowego. Jednak w 2012 r. mamy szansę być świadkami megaprzejęcia firmy chemicznej z siedzibą w Europie, należącej do 100 największych firm z tej branży. Ogólna prognoza dla wszystkich segmentów gospodarki uwzględnia trwający kryzys zadłużenia w strefie euro oraz wysokie zadłużenie rządu Stanów Zjednoczonych, co będzie nadal spowalniać tempo makroekonomicznego ożywienia rynków oraz liczbę dostępnych inwestycji.
Zaloguj się Logowanie