Najczęstsze błędy we wnioskach o dofinansowanie

Unia Europejska daje duże możliwości otrzymania dofinansowanie na różnego rodzaju inwestycje. W związku z tym przeprowadzone są konkursy, w ramach których należy złożyć wniosek stanowiący podstawę do przekazania środków pieniężnych. Naturalnie nie obejdzie się bez błędów, których lista wydłuża się, tak jak zwiększa się środki unijne przeznaczone na ten cel i liczba chętnych składających podania.

Środki finansowe Unii Europejskiej, które następnie przekazywane są w formie dotacji, gromadzone są przez państwa członkowskie i przekazywane do unijnego budżetu. Istnieją trzy źródła pozyskiwania tych funduszu. Przede wszystkim pochodzą one z ceł pobieranych od towarów importowanych z państw nie będących członkami Unii Europejskiej. Kolejnym źródłem jest określony procent, który dane państwo musi zapłacić Unii ze środków pochodzących z podatku VAT. Największym źródłem dochodów jest natomiast procent z Produktu Narodowego Brutto (PNB) każdego z państw członkowskich.

Dotacje dają, w perspektywie kraju, szansę na wzrost gospodarczy, co może być osiągnięte przez rozwój krajowych firm i działalności gospodarczych. W związku z tym przedsiębiorcy mogą skorzystać z dotacji unijnej i otrzymać środki na rozwój własnej firmy, na uczestnictwo w szkoleniach lub realizację pomysłów z zakresu kultury czy życia społecznego.

Dotacje przyznawane są w ramach polityki regionalnej, polityki spójności i polityki strukturalnej. Różnice miedzy nimi są raczej teoretyczne, a istotny z punktu widzenia dofinansowania, jest ich cel odnoszący się do wyrównania różnic gospodarczych między regionami Unii Europejskiej i w efekcie – ich mieszkańcami. W związku z tym mają one wpływ na rozdzielenie środków finansowych w taki sposób, aby większość z nich trafiła do regionów będących aktualnie w gorszej sytuacji społecznej i gospodarczej. Kryterium podziału środków finansowych Unii Europejskiej to Produkt Krajowy Brutto.

Dotację może otrzymać firma, gmina, szkoła czy organizacja pozarządowa. Istotne jest jednak, że nie pochodzi w całości ze środków Unii Europejskiej lecz częściowo finansowana jest ze środków krajowych. W latach 2007-2013 będzie to aż 85%, czyli o 10% więcej niż miało to miejsce w latach 2000-2006. Projekty oceniane są w ramach następujących programów krajowych: Programu Infrastruktura i Środowisko, Programu Innowacyjna Gospodarka, Programu Kapitał Ludzki, Programu Rozwój Polski Wschodniej oraz Programu Pomoc Techniczna. Aby móc jednak złożyć swój projekt, należy odpowiednio się do tego przygotować, aby nie popełniać błędów, które uniemożliwiają otrzymanie dotacji.

Lista błędów

Wszelkie informacje na temat harmonogramu konkursów (zarówno tych otwartych jak i zamkniętych) i inne informacje może znaleźć na stronie internetowej odpowiedzialnych za konkurs instytucji. To jednak nie eliminuje błędów popełnianych przez wnioskodawców. Analiza dokumentacji konkursowej pozwoliła na wyodrębnienie powszechnie spotykanych błędów:

1. Błędy przy podawaniu nazwy projektodawcy – Brak spójności w nazwie i adresie wnioskodawcy pomiędzy wnioskiem a dokumentem rejestrowym wnioskodawcy;

2. Brak spójności w tytule projektu i nazwie wnioskodawcy pomiędzy poszczególnymi dokumentami, w tym w akcie notarialnym i deklaracji wekslowej).

3. Błędy dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej – Niepoprawna data rozpoczęcia działalności gospodarczej czy kod działalności gospodarczej (PKD) niezgodny z charakterem projektu.

4. Błędy dotyczące harmonogramu realizacji projektu – brak wskazań ilości etatów/czasu poświęconego na realizację poszczególnych zadań przez zaangażowany personel.

5. Brak spełnienia kryterium nowej inwestycji, np. rozpoczynanie robót budowlanych związanych z przedstawioną w projekcie inwestycją przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

6. Różna suma kontrolna wersji papierowej i elektronicznej wniosku dofinansowanie, wynikająca z faktu, że wniosek o dofinansowanie najczęściej musi zostać wypełniony w generatorze wniosków. Program ten na każdej stronie wydrukowanego wniosku umieszcza tzw. sumę kontrolną (jest to ciąg liczb i znaków). Suma ta zmienia się przy każdej zmianie wniosku, nawet jeśli dodamy w dowolnym miejscu wniosku tylko jeden przecinek, lub zamienimy miejscami literki. Wiele osób ponownie drukuje tylko jedną stronę i włącza ją do wcześniej wydrukowanego wniosku, co może skutkować odrzuceniem wniosku, gdyż ta jedna strona będzie miała zupełnie inną sumę kontrolną niż pozostałe.

7. Błędy w kosztach – W kosztach kwalifikowanych ujęte zostają koszty niekwalifikowane. Często podawane jest również mało wyczerpujące uzasadnienie dla potrzeby poniesienia wskazanych kosztów.

8. Brak wymaganych załączników – Składanie samego wniosku bez wymaganych załączników uniemożliwia jego szczegółową weryfikację.

9. Brak twardych rezultatów określonych liczbowo i brak odniesienia do sposobu ich mierzenia.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj