Nagrody do wydania

Część województw określiła już wstępnie na co przeznaczy środki otrzymane z krajowej rezerwy wykonania za sprawną realizację RPO. Na uchwały zarządów w tej sprawie trzeba będzie jednak poczekać.

Dodatkowe 50 mln euro nagrody, którą otrzyma najlepsze w rankingu województwo opolskie, trafi przede wszystkim do przedsiębiorstw. Zarząd województwa wstępnie zaproponował wsparcie instytucji otoczenia biznesu, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, a także wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach w zakresie tworzenia jednostek B+R.

Planowane jest także wsparcie dróg regionalnych oraz dróg lokalnych prowadzących do terenów inwestycyjnych, a także dofinansowanie edukacji regionalnej i infrastruktury ochrony zdrowia.

Jolanta Kawecka z biura prasowego UM. woj. opolskiego zaznacza jednak, że zanim zapadnie decyzja w sprawie przeznaczenia premii z KRW, zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne w regionie. Mają się one odbyć w terminie 7-16 lutego 2011 r.

Wstępny, ale dość szczegółowy plan wydatkowania premii z rezerwy wykonania przyjął już zarząd woj. dolnośląskiego. Zgodnie z nim aż 91 proc. otrzymanej kwoty ma trafić na Priorytet III „Transport”. Alokacja w tym obszarze zostanie podzielona na trzy działania: 3.1 Infrastruktura drogowa, 3.2 Transport i infrastruktura kolejowa i 3.3 Transport miejski i podmiejski.

Władze regionu chcą też aby ok. 4 proc. środków trafiło na Priorytet 7 „Edukacja”. Kolejne 3 proc. na Priorytet 8 „Zdrowie” i do 2 proc. na Priorytet 10 „Pomoc techniczna”.

Również władze Pomorza zastanawiają się nad obszarami, które należy dodatkowo wesprzeć środkami z KRW. Małgorzata Pisarewicz, rzecznik pomorskiego urzędu marszałkowskiego podkreśla, że szczegółowe propozycje zostaną przedstawione MRR po zakończeniu procesu ewaluacji. Przyznaje jednak, że rozważane jest przeznaczenie tych pieniędzy na realizację projektów w zakresie transportu publicznego, energetyki, efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii, rozwoju sektora MŚP i innowacyjności.

- Zakłada się też możliwość przyznania dofinansowania projektom znajdującym się na listach projektów rezerwowych lub przeprowadzenie nowych konkursów – dodaje Pisarewicz.

Z kolei woj. podlaskie, dodatkowe środki uzyskane z KRW chce przeznaczyć m.in. na innowacyjne technologie, tworzenie przedsiębiorstw przez uczelnie, istniejące ośrodki B+R i przedsiębiorstwa, a także na usługi i aplikacje dla obywateli (e-zdrowie, e-administracja, e-edukacja, e-integracja, itp.). Rozważane jest też dofinansowanie dróg regionalnych i lokalnych oraz wsparcie MŚP za pośrednictwem instrumentów inżynierii finansowej.

Na decyzje zarządów w sprawie kierunków wsparcia trzeba będzie jednak poczekać. Zgodnie z przyjętym przez MRR harmonogramem, informacja o łącznej kwocie dodatkowych środków trafi do regionów dopiero pod koniec stycznia. Dopiero na jej podstawie ich zarządy zdecydują o zwiększeniu alokacji na poszczególne priorytety swoich RPO.

To jednak wymaga wprowadzenia odpowiednich zmian do dokumentów programowych i przeprowadzenia procedury ich renegocjacji z Komisją Europejską. Zgodnie z harmonogramem MRR, projekty zmienionych programów operacyjnego powinny być gotowe do 22 lutego br. Po ich zaopiniowaniu przez MRR, zatwierdzeniu przez właściwy Komitet Monitorujący i przyjęciu w drodze uchwały przez zarząd województwa będą one przekazane do przeglądu przez Komisji Europejskiej. Następnie KE wyda decyzję w sprawie zmian w poszczególnych RPO po przeprowadzeniu negocjacji, najpóźniej do końca 2011 roku.

Dopiero po otrzymaniu decyzji KE zarządy podejmą formalną uchwałę o przyjęciu zmienionych RPO.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj