Dotychczasowe zadania kuratorów oświaty zostaną powierzone nowym jednostkom. Nadzór pedagogiczny będą sprawować Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE) i podległe mu regionalne ośrodki jakości edukacji (ROJE).
Takie zmiany zakłada projekt ustawy o systemie oceniania jakości edukacji, który w najbliższych dniach ma trafić do konsultacji. Jak podkreśla minister Katarzyna Hall, za pomysłem zmian nie stoją względy oszczędnościowe, ale konieczność poprawienia nadzoru i jakości edukacji.
Do zadań Krajowego Ośrodka Jakości Edukacji należeć będzie m.in. nadzorowanie i koordynowanie nadzoru pedagogicznego na terenie kraju, przygotowanie i przeprowadzenie egzaminów zewnętrznych (centralna i okręgowe komisje egzaminacyjne mają zostać zlikwidowane). Na jego czele stanie naczelny inspektor jakości edukacji – wybierany na to stanowisko w drodze konkursu, będzie miał rangę podsekretarza stanu.
W regionalnych ośrodkach pracować będą inspektorzy, którzy będą prowadzić nadzór pedagogiczny bezpośrednio nad szkołami.
W planowanych jednostkach zatrudnienie ma znaleźć większość obecnych pracowników likwidowanych komórek (część kuratorów ma zostać zatrudniona w urzędach wojewódzkich i nadzorować realizację programów rządowych w zakresie oświaty).
Projekt zakłada też, że w siedmiu miastach, gdzie dotychczas mają siedziby okręgowe komisje egzaminacyjne, powstaną regionalne ośrodki edukacji: w Gdańsku, Jaworze, Krakowie, Łodzi, Łomży, Poznaniu i Wrocławiu. Zadania i obszar podległy do tej pory pod okręgową komisję w Warszawie, czyli województwo mazowieckie, przekazany zostanie do Łomży.
Zaloguj się Logowanie