Na tropie przestępców

Udoskonalona technika daktyloskopijna pozwoli badać odciski palców także na powierzchni tkaniny. Tradycyjna metoda uwidaczniania odcisków palców – za pomocą proszku daktyloskopijnego – nie sprawdza się na powierzchniach porowatych. Tymczasem sprawcy wielu przestępstw zostawiają ślady palców na tkaninie – na przykład na ubraniu ofiary, zasłonie czy obiciu mebla.

Metoda, opracowana przez naukowców z University of Alberta w Dundee oraz The Scottish Police Services Authority (SPSA), opiera się na nakładaniu w próżni cienkiej warstwy złota, a następnie cynku. Cynk przywiera do złota tylko w miejscach, gdzie nie ma odcisków – tworząc ich ciemne odwzorowanie na szarym tle.

Jak powiedział Paul Deacon, szef działu linii papilarnych w SPSA, w ten sposób uzyskano zadowalającej jakości i umożliwiające identyfikację odciski pozostawione na jedwabiu, nylonie i tkaninach poliestrowych. Trwają badania dotyczące odtwarzania śladów pozostawionych na wełnie i bawełnie.

Wcześniej w ten sposób udawało się uwidaczniać tylko ślady palców na twardych powierzchniach.

Twórcy metody zastrzegają, że nie rozwiązuje ona wszystkich problemów – najlepiej sprawdza się w przypadku tkanin o gęstym splocie, jak nylon czy jedwab. Niemniej jednak – szacują -powinna pomóc w rozstrzygnięciu przeciętnie jednej poważnej sprawy tygodniowo. Nawet jeśli nie uda się uwidocznić całego odcisku, badanie może pomóc w ustaleniu przebiegu wypadków.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj